Open Access Week – wszystko w rękach Open Generation

Czy dostęp do publikacji naukowych zawsze jest odpłatny? Chociaż nie każdy o tym wie, do wielu z nich mamy bezpłatny dostęp w formie pełnotekstowych plików właśnie dzięki Open Access.

Open Access to idea otwartości danych w procesach badawczych, która ma  za zadanie między innymi przyśpieszyć przepływ danych w kręgach naukowych. Czym dokładnie jest Open Access Week mówiła koordynatorka projektu na Polskę Bożena Bednarek-Michalska: –„Open Access Week jest to taka międzynarodowa impreza, która zaczęła się już 8 lat temu”.

Tydzień Otwartej Nauki (20-26.10) w tym roku tematem przewodnim jest Generation Open. Co dokładnie rozumiemy pod pojęciem Otwartej Generacji? –„(…) są ludzie dla których internet jest taką otwartą księgą (…)”- tłumaczyła dalej koordynatorka.

Otwartej nauce, czyli właśnie wyżej wymienionemu open accessowi, towarzyszy nie tylko szybkość przekazywania danych, ale również wzrost współpracy naukowej nie tylko między uczelniami w Polsce, ale i na świecie. Tworzy ona szereg możliwości nie tylko dla samych badaczy naukowych, ale również dla studentów.

Zdjęcie: Materiały promocyjne akcji.