Prezydent Komorowski: Ta inwestycja to nowe szanse

Prezydent RP Bronisław Komorowski i prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor UMK, otworzyli dzisiaj Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii.

Podczas uroczystości rektor naszego uniwersytetu podkreślał udział władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego w powstaniu inwestycji. – Trzeba tutaj, w tym miejscu podziękować, przede wszystkim, panu marszałkowi i władzom samorządowym – mówił prof. Andrzej Tretyn. Jak podkreślił rektor UMK to właśnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego udało się pozyskać blisko 50 mln zł na realizację tej inwestycji, przy łącznym koszcie 72 mln zł.

Prof. Tretyn zwrócił uwagę, że w całej inwestycji Centrum najważniejsza jest aparatura naukowa. – Jest to chyba jedyny tego typu obiekt w Polsce, który powstał w ostatnich latach, gdzie fundusze przeznaczone na aparaturę przekraczają koszt inwestycji budowlanej – wskazywał w swoim wystąpieniu. – Dysponujemy najlepszą aparaturą, jaką chcieli mieć do swojej dyspozycji kierownicy czterech projektów badawczych, które będą tutaj realizowane – mówił.

Rektor UMK przekonywał, że ICNT jest dostępne dla wszystkich, którzy chcą i chcieliby realizować badania na najwyższym poziomie.

Zobacz: „Badacze na start!”

Prezydent Bronisław Komorowski stwierdził, że budynek Centrum jest nową perspektywą dla naszego uniwersytetu. – Nowa perspektywa przy posiadaniu starych, pięknych, sprawdzonych, bogatych tradycji uniwersyteckich – mówił w wystąpieniu. Prezydent życzył uczelni i pracownikom ICNT, aby umiejętnie wykorzystali szanse, jakie daje ten budynek do powiązania osiągnięć naukowych z gospodarką.

Podczas spotkania z miłośnikami astronomii w Bibliotece Uniwersyteckiej Bronisław Komorowski mógł zapoznać się z realizowanym projektem budowy astrobaz w województwie kujawsko-pomorskim, a także poznać najnowsze odkrycia astronomiczne. – Po prostu warto patrzeć w niebo – powiedział prezydent. – Może nie zawsze, nie stale, bo można się potknąć, ale co jakiś czas warto patrzeć w niebo – stwierdził. Bronisław Komorowski przyznał, że patrząc w niebo można samego siebie przymierzyć do wszechświata.

Prezydent podziękował za informacje przekazane przez toruńskich astronomów i powiedział, że największe wrażenie zrobiło na nim wyznanie jednej z uczennic, z którą połączono się w ramach spotkania. – Jej o wspaniałych gwiazdach opowiadali starsi koledzy – powiedział Bronisław Komorowski. Przypomniał także zgromadzonym w BU osobom, że także był takim „starszym kolegą”. – Byłem starszym kolegą, który pokazywał piękno gwiazd koleżankom. Pokazywał piękność gwiazd, piękno Księżyca w nowiu, w pełni. Także i wspaniałe zachody Słońca. I wszyscy wiemy, że to mogą być przeżycia niesłychanie sympatyczne i niesłychanie takie budujące – zakończył wspomnienia.

Spotkanie w Bibliotece Uniwersyteckiej z astronomami i miłośnikami astronomii:

Zdjęcie: Bartosz Chodorowski

Posted in UMK