500. urodziny Vesaliusa w UMK

470. rocznica wydania dzieła „De humani corporis fabrica” oraz 500. rocznica urodzin Andreasa Vesaliusa są celebrowane poprzez wystawę organizowaną przez Bibliotekę Collegium Medicum w Bydgoszczy i Bibliotekę Główną UMK pod tym samym tytułem.

Dzieło Vesaliusa składa się z ponad 300 drzeworytów sylwetek ludzkich z anatomicznymi szczegółami. Plansze przygotowane na wystawę zaczerpnięte są w całości z książki anatoma poświęconej działaniu ciała ludzkiego.

Dr Krzysztof Nierzwicki: „Oryginał dzieła posiadamy w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej. Wydanie drugie z 1555 roku.”

Dzieło Vesaliusa prezentowane na wystawie posiada walory zarówno merytoryczne jak i artystyczne. Zawarte w niej drzeworyty z ogromną dokładnością oddają ludzkie ciało, a przy tym pozostają wartościowymi dziełami plastycznymi.

Dr Krzysztof Nierzwicki: „Ogromne plansze powiększyły dzieła Vesaliusa do rozmiarów przypominających wielkości przeciętnego człowieka.”

Do 15 czerwca wystawę można podziwiać w holu budynku „A” Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy. Toruńska odsłona wystawy planowana jest w październiku, po inauguracji roku akademickiego.

Zdjęcie: sxc.hu

Posted in UMK