Ukryte w magazynie dzieła średniowieczne za sprawą pracowników biblioteki uniwersyteckiej ujrzały światło dzienne. 19 ponad sześćsetletnich rękopisów trafiło do Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej w ramach programu „Ochrony i cyfryzacji dziedzictwa kulturowego” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O tym jak kodeksy zostały zdigitalizowane, oraz skąd pojawiły się w Bibliotece Uniwersyteckiej, mówi Marta Czyżak z sekcji rękopisów.
Obok rękopisów zakonu Krzyżackiego w zdigitalizowanej postaci pojawiły się także inne kodeksy z dawnej Państwowej i Uniwersyteckiej Biblioteki w Królewcu, między innymi żywot błogosławionej Doroty z Mątowów. Manuskrypty przed procesem digitalizacji zostały wyselekcjonowane z większej grupy zbiorów zgromadzonych w Bibliotece Uniwersyteckiej.
W pracowni Konserwacji Biblioteki Uniwersyteckiej dokonano podstawowych zabiegów konserwacyjnych zapewniając tym samym bezpieczeństwo fotografowanym materiałom. Proces wprowadzenia rękopisów do zbiorów KPBC odbył się w ramach projektu „Digitalizacji najcenniejszych średniowiecznych rękopisów Biblioteki Głównej UMK” w pomieszczeniach Pracowni Digitalizacji.
W planach są konserwacje i digitalizacje kolejnych średniowiecznych oraz nowożytnych rękopisów.
Rękopisy, które znajdują się w Bibliotece Głównej zaliczają się do wspólnego polsko-niemieckiego oraz europejskiego dziedzictwa kulturowego. Nie tylko są bardzo cenne pod względem historycznym, ale również ze względu na ich bogactwa artystyczne. Dzięki programowi „Ochrony i cyfryzacji dziedzictwa kulturowego”, te unikatowe manuskrypty są dostępne dla wszystkich zainteresowanych historią bądź iluminatorstwem średniowiecznym.
Zdjęcie nadesłane.