Zagrają między innymi Vavamuffin, Jafia Namuel, Maleo Reggae Rockers! Piątek, 31. stycznia, sobota – 1. lutego. Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Dochód zostanie przeznaczony na pomoc Afryce.
Początki Festiwalu sięgają 1991 r., kiedy to odbył się po raz pierwszy. Przez osiem edycji koncerty odbywały się pod hasłem „Africa is Hungry” (z tą nazwą Festiwal kojarzony jest do dziś), od 1999 r. przyjęto spolszczoną, również popularną do teraz nazwę AFRYKA, a od 2003 r. oficjalna nazwa imprezy to „Afryka Reggae Festiwal”. To 24. edycja wydarzenia.
Piątek 31.01.2014
- Big Up!
- TaLLib & D’Roots Brothers
- KoNoPiAnS
- Vavamuffin
- Bob One / Bas Tajpan
Sobota 1.02.2014
- PaRasSol
- KaCeZet & Fundamenty
- Ras Luta & Riddim HQ
- Jafia Namuel
- Maleo Reggae Rockers
Bilety: jednodniowy – 35 zł, karnet na dwa dni festiwalu – 55 zł. Przedsprzedaż biletów odbywa sie w klubie „Od Nowa” w godzinach pracy klubu – do godziny 16 w biurach klubu, a od godz 18 w barze klubu.
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Toruńska Grupa Inicjatywna – Nowe Społeczeństwo” Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” Polska Akcja Humanitarna.
Radio Sfera przeprowadzi transmisję z festiwalu pod adresem http://sfera.umk.pl/gracz/. Do usłyszenia!
BIG UP!
BIG UP! to zespół, który pomimo stosunkowo krótkiego stażu (powstał w listopadzie 2011 roku) zdążył zawojować rodzime reggae’owe podwórko. Big Up! zdołał już bowiem zgarnąć tytuł „Polskiej Nadziei” w plebiscycie magazynu Free Colours, zwyciężyć Czwórka Reggae Contest podczas ORF 2013 oraz zyskać rzeszę sympatyków. W skład zespołu wchodzą muzycy z Gniezna, Koła, Poznania, Turku i Zbąszynia. Fakt że wszyscy członkowie się spotkali jest skutkiem wielu nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, a mimo że nie znali się wcześniej, wyjątkowo dobrze do siebie pasują i wzajemnie się uzupełniają. Ich koncerty to kawał dobrej muzyki, z ciekawie zaaranżowanymi utworami, okraszonymi pozytywnym przekazem i energią płynącą prosto z wielkiego zespołowego serducha. Piątkowy koncert będzie debiutem BIG UP! na Afryka Reggae Festiwalu.
TaLLib i D’Roots Brothers
Lublinianin Tomasz Słota rozpoczął tworzenie pod pseudonimem TaLLib w 2007 roku. Był to dla niego rok przełomowy, ponieważ wydana została wtedy jego pierwsza EP „Demo-LLition”. Ta krótkogrająca płyta zyskała sporą popularność w Internecie. Od tego czasu TaLLib z powodzeniem gra koncerty w całej Polsce i cieszy się ogromną liczbą wiernych fanów.
W sierpniu 2012 TaLLib rozpoczął współpracę z wytwórnią My-Music. Owocem tej współpracy było wydanie pierwszego singla „Moja Lady”, zapowiadającego debiutancki album artysty pt. ”Prosto z Serca”. Krążek ten przyniósł TaLLibowi uznanie czytelników i redaktorów magazynu Free Colours, pod postacią nagrody „Debiut Roku 2012”.
TaLLib aktualnie gra koncerty z D’Roots Brothers, tworzonym przez braci Daniela i Jonasza, synów legendarnego już Słomy i to z nimi zawita do Torunia. TaLLib i D’Roots Brothers pojawią się na scenie Afryki po raz pierwszy.
KoNoPiAnS
Pochodzący z Czeladzi zespół KoNoPiAnS powstał w roku 1996. Ich muzyka, przez członków formacji określana mianem old school reggae, nawiązuje stylistycznie do jamajskich gatunków początku lat sześćdziesiątych, takich jak ska, rocksteady, skinhead reggae.
Ich domeną są energiczne i żywiołowe koncerty i to na nich skupiają swoją działalność. Zespół występował na scenach największych polskich festiwali: Przystanku Woodstock, Ostróda Reggae Festiwalu, czy też Nie Zabijaj Festival. Pierwsze wydawnictwo fonograficzne KoNoPiAnS to singel zatytułowany Quantalaya, który zespół zrealizował samodzielnie w 2004roku, pod szyldem Zagłębiowskiej Sceny Reggae. Records (ZSR.R). Znalazły się na nim utwory znane wcześniej z koncertów.Pierwsza płytę długogrającą zespół nagrał w 2006 roku. Album wydany przez wytwórnie Lou & Rocked Boys zatytułowany jest One Way. Znalazło się na nim piętnaście utworów, z czego sześć nagranych zostało z udziałem, znanego z takich projektów Roberta Brylewskiego, który okazjonalnie koncertuje z zespołem.
Dotychczasową dyskografię zamyka album eSTiOuPi wydany w 2011 roku. Najnowszy krążek MENTAL SKATAKLISM ukazać ma się w tym roku, a promuje go singiel „Dom”. Będzie to szósty koncert zespołu KoNoPiAnS na festiwalu.
Bob One
Bob One to jeden z najbardziej charakterystycznych wokali na polskiej scenie reggae/dancehall. Zanim artysta zdecydował się na solową działalność, był związany z takimi składami jak Rainbow Hi-Fi czy Rub Pulse. W ciągu kilkunastu lat koncertowania miał okazję wystąpić między innymi przed popularnym Gentlemanem, Sizzlą, czy Tippą Irie.
W 2008 roku Bob One wydał solową płytę pt. „Jeden”. W trakcie kolejnych lat nagrywał wspólne utwory z takimi wykonawcami jak Hemp Gru, Firma, Onar, Tabu czy Junior Stress. Artysta stale współpracuje z Bas Tajpanem, z którym na początku 2012 roku nagrał EPkę „Wszystko na sprzedaż”, a następnie wyruszył we wspólna trasę koncertową. W czerwcu 2013 nakładem śląskiej wytwórni MaxFloRec artysta wydał solowy album „Twój ruch”.
Bas Tajpan
BAS TAJPAN to, krótko mówiąc, pionier polskiej sceny reggae rapu. Tworząc muzykę już grubo ponad dekadę ma na swoim koncie zarówno największe i najbardziej klasyczne utwory pierwszej fali muzyki rap w Polsce, jak też znane milionom słuchaczy utwory utrzymane w tematyce reggae. Zaczynał w pierwszej połowie lat ’90. Udzielając się na legendarnych kompilacjach DJ 600V i IGS-a, oraz wielu innych kojarzonych z początkiem kultury hip-hop w Polsce. Od razu zyskał sobie ogromne grono słuchaczy wiernych mu po dziś dzień. W okolicach roku 1999 nawiązał bliską współpracę z Gutkiem (obecnie Indios Bravos), z którym pod szyldem MUSTAFARAI stworzył wiele słuchanych do dzisiaj utworów oraz EP.
Nikt nie jest w stanie policzyć ile koncertów zagrał, jednak występując w klubach i na scenach w całej Polsce może pochwalić się współpracą z takimi wykonawcami jak: Love Sen-C Music, Marika, DJ Feel-X, Grubson, Hajdas, Bakshish, East West Rockers, Jamal i wiele, wiele innych…
Bas Tajpan ma na swoim koncie dwa solowe albumy: „Korzenie i kultura” (premiera 18 września 2010) oraz „Made in Tajpan”, który ukazał się 24 listopada 2012 roku. Bob One i Bas Tajpan zagrają na ARF po raz pierwszy.
Vavamuffin
VAVAMUFFIN przedstawiać nikomu nie trzeba. Powstały w 2003 roku, dziewięcioosobowy stołeczny zespół to prawdziwy, silnie uzależniający, koncertowy żywioł. Nie dziwi zatem ogromna frekwencja podczas ich występów. Vavamuffin ma na swoim koncie kilkaset koncertów. Nie stronią zarówno od małych salek klubowych, jak i festiwali dla stutysięcznej publiczności. Występują tak w kraju, jak i za granicą (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania).
W 2004 roku zespół związał się z agencją Karrot Kommando i pod jej skrzydłami wydał między innymi płyty ‘Vabang!”, „Dubang!’, „Inadibusu”, „Mo’ better rootz” oraz wydana wiosną 2013 roku „Solresol”. Najnowszy krążek Vavamuffin, idąc śladami poprzedniego, wbił się do pierwszej dziesiątki na Oficjalnej Liście Sprzedaży ZPAV.
Jak mówi o sobie sam zespół, „Vavamuffin to tramwaj łączący Grochów i Saską Kępę z Montego Bay i Kingston. Bilety kasuje bas, a podczas podróży zawsze jest święto państwowe, kto nie wsiada ten ma wąsy.” W tym roku tramwaj zwany Vavamuffin zatrzyma się na festiwalu po raz szósty.
PARASSOL
„Parassol” powstał w 2008 roku w Solcu Kujawskim . Na swoim koncie ma wiele występów na dużych scenach muzycznych w Polsce.
W 2010 r. został laureatem konkursu młodych talentów podczas „Ostróda Reggae Festiwal”. W 2011r wydał swój debiutancki krążek „Krok Do Przodu”. W 2012 roku Parassol został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność „Przystanku Woodstock”.
Od 2013r zespół poszerzył swój skład o sekcję dętą i przygotowuje się do nagrania drugiego krążka. Będzie to drugi koncert zespołu Parassol w ramach ARF.
KACEZET I FUNDAMENTY
KaCeZeT, a właściwie Piotr Kozieradzki to warszawski wokalista, muzyk i autor tekstów. W latach 2002-2008 członek zespołu Tabula Rasa. Wraz z grupą nagrał wydany w 2006 roku album pt. „Niczego”. Następnie podjął współpracę z łódzkim Dreadsquadem. Efektem był wydany w 2009 roku album zatytułowany “Stara Szkoła” . Od 2011 roku występuje w ramach projektu KaCeZet & Fundamenty.
Pomimo wyraźnych inspiracji reggae/dancehall, muzykę Fundamentów nie da się tak łatwo zaszufladkować. Warstwę muzyczną cechuje prostota formy. Kompozycje są zgrabne i chwytliwe, jednak z pewnością nie tandetne.
Wielkim atutem tych prostych piosenek jest warstwa liryczna. KaceZet pokazuje wielki styl, sypiąc z rękawa grami słownymi i błyskotliwymi porównaniami. Bez wysiłku bawi się akcentem, nadając polskiemu językowi unikalną melodykę.
W zgrabny sposób opowiada o sprawach istotnych i trudnych, (Fundamentalnych) unikając jednocześnie wpadnięcia w pułapki patosu czy banału.
Dzięki swej szczerości, bezpośredności i luzowi, potrafi wystąpić wobec słuchacza z pozycji dobrego przyjaciela, dbającego o nasze powodzenie. Obecnie skład formacji poza Kozieradzkim współtworzą: gitarzysta Jacek „Dżeksong” Onaszkiewicz, basista Alfred Laskowski, perkusista Beniamin Onaszkiewicz, klawiszowiec Łukasz Bytner oraz David Samló na dodatkowych instrumentach perkusyjnych.
Pod szyldem „KaCeZeT & Fundamenty” wydane zostały dwa albumy: „KaCeZeT & Fundamenty” (2011) oraz „Dziennik Kapitana cz. I” (2013).
Będzie to festiwalowy debiut KaCeZeTa i Fundamentów.
RAS LUTA & RIDDIMS HQ
Ras Luta to chyba najbardziej rozpoznawany wokalista sceny reggae w Polsce. Zaczynał w 2004 roku od współpracy z lokalnymi zespołami reggae i soundsystemami w Toruniu. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą udziału w projekcie „Polski Ogień” – jednej z największych produkcji w historii polskiego reggae. Od 8 lat Luta związany z Eastwest Rockers, równolegle rozwija solową karierę. Owocem samodzielnych poczynań Luty są dwa albumy. W październiku 2009 roku ukazał się solowy debiut Ras Luty zatytułowany „Jeśli Słyszysz” i okazał się niemałym sukcesem. Na początku marca 2013 ukazała się jego druga solowa płyta 'Uratuj siebie’.
Odpoczywając od eksperymentów muzycznych z których znana jest jego ekipa Eastwest Rockers, Luta zrobił bardzo spójny i szlachetny brzmieniowo album, mocno akcentujący brzmienia żywych instrumentów, ze świetnie wyprodukowanymi wokalami.
Osadzony w tradycji reggae materiał nawiązuje do muzyki roots i rub-a-dub – klasycznych jamajskich brzmień, które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r’n’b. Teksty tego zadeklarowanego rastafarianina zaskakują dojrzałością i poetyką, które rzadko kojarzy się z wykonawcami tego nurtu w Polsce. Na scenie oprócz Ras Luty jest bowiem sześciu muzyków (w tym dwie chórzystki), znani jako Riddims HQ. Ras Luta rozbuja publiczność Afryka Reggae Festiwal po raz drugi.
MALEO REGGAE ROCKERS
Maleo Reggae Rockers – zespół, który powstał w 1997 roku. Załozycielem jest Dariusza „Maleo” Malejonek, który grywał w takich zespołach jak Kultura, Izrael-Kultura, Moskwa, Armia. 31 grudnia 1998-go roku wydał on swoją pierwszą płytę Za-Zu-Zi, której wydawcą był Izabelin Studio. W warstwie brzmieniowej to muzyka reggae z elementami folkloru. Krążek został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność.
W czerwcu 2001 roku muzycy zagrali krótką trasę koncertową po Polsce z Jamajczykiem Michaelem Blackiem. W lipcu 2003 roku na półki sklepowe trafiło DVD – Maleo Reggae Rockers & Michael Black live 2002. 21 listopada 2006 roku ukazała się druga studyjna płyta zespołu pt. „Reggaemova”.Trzecia studyjna płyta „Addis Abeba” ukazała się 3 sierpnia 2009 roku. W języku amharskim słowo to oznacza „Nowy Kwiat” i idealnie opisuje tę płytę. Praca nad albumem trwała trzy lata. Pod koniec roku 2008, kiedy duża część materiału była już zarejestrowana, Maleo udał się w miesięczną podróż po Afryce. Doświadczenia i spostrzeżenia zebrane w czasie podróży, wpłynęły na muzykę, a przede wszystkim na warstwę tekstową oraz nadały inny rytm pracy nad powstawaniem krążka. Na płycie pojawił się także Michael Black (utwór „Put Your Guns Down”), współpracujący już wcześniej z MRR.
Po wydanej 1 lipca 2011 roku „Rzece Dzieciństwa”, przyszedł czas na krążek „Revolution”, nawołującego do wielkiej rewolucji miłości. I tym razem Maleo zaserwowało potężną dawkę muzyki reggae, pełnej niezwykłej energii, z pięknym przekazem. Maleo Reggae Rockers zagra na ARF po raz czwarty.
JAFIA NAMUEL
Jafia Namuel to czołowa grupa polskiego reggae powstała w 1994 w Pile, grająca roots reggae. Jafia Namuel to po hebrajsku Wspaniały dzień Boga lub Chwalebny dzień Pański.
Jafia Namuel zagrał już wiele koncertów w Polsce, a także wiele koncertów za granicą, w takich krajach jak: Niemcy, Holandia, Belgia i Francja. Wystąpili na kilku festiwalach, m.in. Song of Songs Festiwal w Toruniu, Folk Fiesta, Przystanek Woodstock w Żarach. Zespół nagrał także wspólnie z Voo Voo utwór, który stał się hymnem WOŚP pt. „Karnawał – Pozytywne myślenie”. W roku 1996 zespół wydał swój debiutancki album”Roots & Culture”
W 1999 zarejestrowano drugą płytę „In Time”, jednak w wyniku nieporozumień z wydawcą nie została ona wydana. Album okazał się dopiero po 10ciu latach, w styczniu 2009 roku, nakładem „Offside Records”. W maju 2008 roku wokalista Dawid Portasz z kilkoma innymi osobami wyjechał na Jamajkę do legendarnego Studia Tuff Gong mieszczącego się w domu Boba Marleya, gdzie zarejestrowany został materiał do projektu Rastasize.
6. lutego 2012 roku (w dniu urodzin Boba Marleya) ukazała sie nowa płyta zespołu „One Love Train” . Płyta jest zapisem koncertu w radiowej Trójce w Studio im. Agnieszki Osieckiej. Był to specjalny, okolicznościowy koncert zorganizowany w związku z 30. rocznicą śmierci króla muzyki reggae. Jafia Namuel przygotowała z tej okazji kilka utworów Boba Marleya oraz własny, zupełnie premierowy materiał. Obecnie Jafia Namuel pracuje nad nowym albumem, który będzie idealnym „prezentem” na 20-lecie istnienia zespołu.
Jafia Namuel to prawdziwi weterani ARF i zagrają na festiwalu po raz siódmy!