Joanna Kisielińska, Konrad Gortad i Daniel Setcki zajęli trzecie miejsce w 1. edycji Europejskiego Konkursu Praw Człowieka w Strasburgu. Joanna Kisielińska zdobyła również indywidualną nagrodę dla Najlepszego Mówcy turnieju.
Konkurs zorganizowało Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa (ELSA) we współpracy z Radą Europy. Finał odbył się pod koniec lutego w siedzibie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Opiekę merytoryczną nad studentami objęła dr Julia Kapelańska-Pręgowska z Katedry Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UMK.
W etapie pisemnym Konkursu wzięło udział ponad 120 drużyn z uczelni z państw członkowskich Rady Europy. Do finału zakwalifikowało się jedynie 16 zespołów, których prace pisemne (tzw. memoriały) zostały najwyżej ocenione.
Konkurs rozpoczął się uroczystym przyjęciem w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Radzie Europy w Strasburgu. W czasie przyjęcia rozlosowano pary drużyn, które w ciągu kolejnych dwóch dni miały stanąć ze sobą w szranki. W przyjęciu, którego gospodarzem była Ambasador Urszula Gacek, wzięli udział finaliści konkursu, jego organizatorzy
– przedstawiciele ELSY oraz Dyrekcji Komunikacji Rady Europy, Przewodniczący Komitetu Delegatów Ministrów RE, Ambasador Andory, Josep Dallerès, a także przedstawiciele państw, z których pochodzą finaliści. Była to doskonała okazja do spróbowania wspaniałej polskiej kuchni i przygotowanego specjalnie na tę okazję tortu.
Finał konkursu w Strasburgu odbywał się w formule procedury skargowej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W jury konkursowym zasiadali wybitni specjaliści w dziedzinie praw człowieka z całej Europy, wśród nich m.in. Nina Vajić – sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W pierwszej rundzie etapu ustnego każda z drużyn występowała w dwóch rolach procesowych: Skarżącego oraz Państwa Pozwanego. – Tegoroczny kazus wybrany przez organizatorów dotyczył przymusowej sterylizacji kobiety – wyjaśnia dr Julia Kapelańska-Pręgowska.
Pytania zadawane przez sędziów wymagały za każdym razem natychmiastowej reakcji i sprawdzały ogólną wiedzę z zakresu praw człowieka. – Musieliśmy przedstawić argumenty dla każdej strony – mówi Joanna Kisielińska, najlepszy mówca turnieju.
Na podstawie wystąpień trzyosobowe składy sędziowskie wyłoniły cztery najlepsze ekipy, które awansowały do półfinału. Zwyciężył zespół studentów z Irlandii (Trinity College w Dublinie), drugie miejsce zajęła zaś drużyna z Wielkiej Brytanii (University of Essex). Studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zajęli wysokie trzecie miejsce.
Nagrody wręczył zwycięzcom sekretarz generalny Rady Europy, Thorbjørn Jagland: Najlepszy Mówca Konkursu, czyli Joanna Kisielińska z UMK, otrzyma staż w Biurze Rady Europy przy UE w Brukseli. Staże dla najlepszych finalistów z Polski przyznało też Przedstawicielstwo Polski przy Radzie Europy oraz Departament ds. Postępowań przed Międzynarodowymi Organami Ochrony Praw Człowieka w MSZ.
Udział drużyny WPiA UMK w Finale Konkursu był możliwy dzięki wsparciu Samorządu Wydziału Prawa i Administracji UMK, prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej, prof. Andrzeja Sokali oraz posła do Parlamentu Europejskiego, Tadeusza Zwiefki.
Zdjęcie nadesłane: (od lewej) Konrad Gortad, Joanna Kisielińska, dr Julia Kapelańska-Pręgowska (opiekun) i Daniel Setcki.