,,Vodka connecting people – od zawsze na zawsze”, ,,Alkohol to Twój wróg! Jezus mówi: miłujcie swoich wrogów”, ,,Zawsze piję z alkohol z rozsądkiem. Tylko rozsądek odpada po piątej kolejce”. To tylko nieliczne tytuły krażących po Internecie memów. Wszyscy zachowujemy się tak, jakbyśmy z alkoholem wcale nie mieli problemów.
Zazwyczaj używamy pojęcia ,,uzależnienie” w kontekście nałogowego picia alkoholu, zażywania narkotyków, czy palenia papierosów. Czym jednak jest uzależnienie?
– Naukowo są różne podejścia, różne teorie, można to skwitować tak, że tracimy kontrolę nad jakimś zachowaniem, jakąś czynnością i powoduje to destrukcję w naszym życiu – mówi specjalista terapii uzależnień Andrzej Olczyk
Niemal wszyscy studenci piją alkohol, jedni dla zabawy, inni dla towarzystwa, czy dodania sobie odwagi. Po czym można poznać, że nie pijemy już dla przyjemności, a dlatego, że musimy.
– Jeżeli ktoś chciałby rzetelnie sprawdzić, czy jego picie przekracza już tę granicę i zaczyna być niebezpieczne, to należy udać się do specjalisty, ale można takie kryteria diagnostyczne znaleźć również w Internecie – kontynuuje Olczyk.
Pierwszym krokiem w walce z uzależnieniem jest zdanie sobie sprawy z tego, że mamy problem. Po zgłoszeniu się do odpowiedniej instytucji, zaczyna się proces leczenia, który zależy od stanu naszego uzależnienia.
– Pożądana psychoterapia uzależnienia trwa około półtora roku. Działa grupa wstępna, po której następuje intensywny program mający dodatkowe trzy formy – mówi Michał Dąbkowski, specjalista terapii uzależnień, Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień.
Odstawienie alkoholu powoduje wiele zmian w naszym organizmie.
– Mogą pojawić się powikłania abstynencyjne w postaci zaburzeń psychicznych- halucynacji, drgawek poalkoholowych, zwanych popularnie padaczką, czy zespoły amnestyczne – kontynuuje Michał Dąbkowski.
Materiał powstał przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnień oraz Stowarzyszeniem ,,Razem”.
Zdjęcie: www.sxc.hu