Duma i uprzedzenie. Najgłośniejsza powieść angielskiej pisarki Jane Austen wydana została w 1813 roku. Napisana w konwencji romansu, jest jednocześnie jedną z pierwszych powieści społeczno – obyczajowych. To niebanalna opowieść kostiumowa o zamążpójściu, z odrobiną ironii i humoru.
Rzecz dzieje się tutaj na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni Bennetowie chcą wydać za mąż pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że znaleznienie odpowiedniego kandydata na małżonka to nie lada wyzwanie. Pojawia się jednak iskierka nadziei – oto bowiem do sąsiedniej posiadłości wprowadza się pewnien przystojny i bogaty młody człowiek – Charles Bingley. Wraz z nim przyjeżdża jego przyjaciel, Fitzwiliam Darcy.
Jane Austen urodziła się w 1775r. w w hrabstwie Hampshire. Jej powieści oscylują w klimacie XIX wiecznej Anglii wyższych sfer. Mimo że sama wiodła stosunkowo odosobnione życie na prowincji , nie pozbawiło ją to zmysłu obserwacji i nie zubożyło dramaturgii jej utworów. Ich fabuła najczęściej dotyczy zamążpójścia i związanych z tym problemów społecznych (sama Austen nigdy nie wyszła za mąż). Reputację dobrej pisarki zyskała już za życia – jej powieści chwalił m.in. Walter Scott.
Na czym polega fenomen Jane Austen i dlaczego wciąż chętnie sięgamy po jej książki i oglądamy filmy nakręcone na ich podstawie? Na to pytanie można znaleźć dziesiątki odpowiedzi. Mimo, że Austen pisała o czasach i problemach sobie współczesnych, to jednak wiele z nich pozostaje ważkich także współcześnie np potęga pieniądza. Również ludzkie charaktery i typy osobowości nie uległy diametralnym zmianom – stąd tak przyjemnie jest zapoznać się z nimi w nieco przerysowanym, ale jakże zabawnym papierowym zwierciadle Angielki. Wreszcie, co wiedzielibyśmy o epoce, o obyczajach i społeczeństwie tamtych czasów, gdyby nie takie książki?
Dumę i uprzedzenie na taśmę filmową przenoszono już 10 razy, w tym w formie kolorowej i roztańczonej bollywoodzkiej produkcji. Adaptacja z 2005 roku zdobyła popularność wśród widzów na całym świecie oraz aż 4 nominacje do Oscara. W główne role brawurowo wcielili się Keria Knightley i Matthew Macfadyen.
Bez względu na to, czy czytaliście już „Dumę i uprzedzenie” raz, czy więcej, zachęcam do ponownego spotkania z ową powieścią. Jeśli nie mieliście okazji jeszcze po nią sięgnąć, to tym bardziej warto to zrobić. W końcu to klasyka, a ta – jak wiadomo – jest wiecznie młoda.
zdjęcie: Filmweb