Dziesięć milionów złotych, 10 miesięcy prac i wnętrze auli gotowe. Zmieniono fotele, zamontowano klimatyzację i wiele innych elementów. Oto efekt prac.
Projekt powstał w 2012 roku, i jak podkreślił Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, inwestycję zrealizowano błyskawicznie. Było to możliwe między innymi dzięki finansowemu wsparciu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To ważne wydarzenie, ponieważ zbliżamy się do jubileuszu 70-lecia istnienia uczelni – podreśla prof. Andrzej Sokala, prorektor ds. studenckich i polityki kadrowej. -To jest świetne połączenie tej starej auli z nowoczesnością. Ta aula wymagała zmian, te zmiany szczęśliwie udało się wkomponować w istniejący obiekt i efekt końcowy jest znakomity- dodaje prof. Andrzej Sokala.
Remont nie należał do najłatwiejszych zadań, mówi Bolesław Otręba, kierownik Auli -W jego trakcie musieliśmy wiele rzeczy rozwiązywać na bieżąco, modyfikując plany, usprawniając przyszłą działalność obiektu. Przez 10 miesięcy uczestniczyłem w tym, co było dla mnie szczególnie ważne, żeby ten obiekt wyglądał jak najlepiej. Chcę uspokoić także tych, którym może się wydawać, że wyrzuciliśmy stąd absolutnie wszystko, co było cenne. Nie, zrobiliśmy to, co było niezbędne. Musimy pamiętać o funkcji obiektu. To nie jest muzeum, a miejsce, które ma służyć całemu uniwersytetowi- podkreśla Bolesław Otręba.
Dzięki zrealizowanym pracom udało się także poprawić akustykę obiektu, zaznacza Mirosław Maurycy Męczekalski, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa, w skład którego wchodzi między innymi Aula. -Niektóre koncerty, planowane w klubie Od Nowa, odbędą się w auli. Oczywiście ma ona swoją specyfikę i klimat, na przykład dla koncertów muzyki poważnej. Aula daje nam jeszcze większe możliwości podejmowania działań artystycznych, np. w foyer będzie można organizować duże wystawy fotografii, grafik, malarstwa- dodaje Męczekalski.
Remont auli zakończony, w planach jest modernizacja Wydziału Chemii, a w dalszej perspektywie renowacja starej części miasteczka akademickiego w ramach projektu „Kopernik 550”. Sens takich działań widzi między innymi wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Zbigniew Ostrowski.
-Rocznice kopernikańskie były zawsze dobrym powodem do wzmożonych inwestycji i akcja Kopernik 550 znakomicie wpisuje się w ten sposób myślenia. Bez wątpienia Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest najwazniejższą uczelnią w regionie i wzmacnianie jego potencjału, nie tylko naukowego, ale także materialnego, jest mi bardzo bliskie i zrozumiałe. Wszystkie uniwersytety są przede wszystkim finansowane z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poza dotacjami regionalnymi, uważamy, że ciężar finansowanie spoczywa na państwie polskim, i to się będzie działo- mówi Zbigniew Ostrowski.
W dniach 9-10 września w wyremontowej auli trwają Kujawsko-Pomorskie Spotkania Maturzystów. To pierwsze z wydarzeń w nowym obiekcie, który jest już gotowy do inauguracji roku akademickiego 2014/2015.