– Najpierw były młodzieńcze bójki ze starszymi chłopakami, a potem boje o wyrwanie Polski z zacofania w stosunku do Zachodu. Trudno w czasie pokoju znaleźć sobie większe zadanie. Do 1989 roku Polska cofała się względem Zachodu przez poprzednie 300 lat. Byłem przekonany, że dzięki reformom nasz kraj może dogonić bogatych – mówił podczas spotkania ze studentami UMK prof. Leszek Balcerowicz.
Prof. Leszek Balcerowicz – ekonomista, wicepremier w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, reformator polskiej gospodarki- był specjalnym gościem naszego uniwersytetu. Podczas gdy aula wypełniała się żądnymi wiedzy studentami, prof. Balcerowicz znalazł kilka chwil dla naszego reportera.
Miał w swoim życiu trzy pasje – sport, naukę języków obcych i czytanie książek. Zastanawialiście się po jakie lektury sięga człowiek, który zreformował polską gospodarkę?
,,Jest taka klasyka kryminału amerykańskiego – Ross MacDonald – bardzo go lubię. Wiemy, że od pewnego czasu o dziwo w Skandynawii pojawiają się interesujący pisarze, aż człowiek się zastanawia skąd u nich takie zainteresowanie,wydawałoby się, że to są spokojne kraje.”
Na historii uczą nas o ,,złym” komunizmie. W domach, najczęściej dziadkowie, mówią, że kiedyś było lepiej, bo „przynajmniej była praca”. Jak w końcu jest z tą ,,komuną”?
,,Na zdaniach niektórych dziadków nie można opierać swoich opinii, a jak ktoś chce koniecznie żyć w socjalizmie niech pojedzie na Białoruś i tam zostanie – zobaczy wtedy jaka jest różnica. Poza tym ludzie często mówią na zasadzie przekory, czy też pamiętają lata młodości, a nie pamiętają jaki był wówczas ustrój.”
Czy po upływie 25 lat profesor Balcerowicz dalej uważa, że warto było się bić?
,, O rzeczy sensowne warto, a te, o które ja się starałem no to były sensowne – żeby Polska nareszcie zaczęła doganiać zachód, a przez poprzednie 300 lat cofaliśmy się w stosunku do nich.”
Biegał, czytał, studiował, później reformował kraj, a doba ma tylko 24 godziny. Co prof. Balcerowicz powie tym, którzy wciąż narzekają na brak czasu?
,,Niech poprawią efektywność. Niech zrozumieją, że 5 to jest też dużo, a 10 minut to już bardzo dużo czasu. Przez ten czas można coś przeczytać, albo zobaczyć w internecie. Jeśli ktoś narzeka, że jest za bardzo zapracowany to zwykle jest nieefektywny.”
Odwieczny dylemat każdego studenta – warto tracić pięć lat życia dla ,,papierka”?
,,Warto, żeby się zastanowić przed podjęciem decyzji jakie studia, co miałbym po nich robić, jaki rodzaj pracy chciałbym mieć- czy chce być badaczem, urzędnikiem, politykiem czy przedsiębiorcą. Najważniejsze jest mieć pracę, która daje niezły dochód i jednocześnie jest na tyle interesująca, że można być pracoholikiem.”
Jeśli chcesz lepiej poznać prof. Balcerowicza- dowiedzieć się co myśli o współczesnej polityce,gospodarce, najnowszej historii polski, możesz zapoznać się z najnowszą książką Marty Stermeckiej ,,Balcerowicz: trzeba się bić – opowieść biograficzna”.