Historię poznaj, wysłuchaj, spotkaj osobiście – taka myśl przyświeca pomysłodawcom programu „Spotkaj historię na żywo”. Grupa studentów UMK postanowiła skompletować wspomnienia najstarszych spośród toruńskich mieszkańców.
Co dzień stykamy się z archiwalnymi filmami opowiadającymi o dawnych dziejach, co dzień pod ręką mamy odpowiednie pozycje biblioteczne. Zapis przeszłości to jednak nie tylko fotografie i wyblakłe klisze. Historia trwa w dokumentach, ale także w ludziach. Żywi świadkowie historii, których mijamy obojętnie na ulicach, to nieoceniona skarbnica wiedzy. Doskonale rozumieją to studenci historii, którzy wspólnymi siła stworzyli projekt „Spotkajmy historię na żywo”. Jego celem jest zebranie wspomnień torunian: o mieście, o jego rozwoju, o ludziach stąd pochodzących. „Bardzo ważne będą te wspomnienia, ponieważ one będą pokazywać inne oblicze Torunia.” – mówi Anna Krygier, organizatorka i pomysłodawczyni programu. Poruszana w wywiadach tematyka z pewnością zainteresuje osoby z różnych grup wiekowych. Młodzież dowie się z nich jak wyglądało życie studentów dawniej, jak stopniowo rozwijała się uczelnia i że lata 50 i 60 były niezwykle barwnym czasem także dla toruńskich żaków. Starsi mieszkańcy zaś poznają opowieści o tym, co charakteryzowało kopernikański gród dawniej i jak stopniowo posuwał się na przód się jego rozkwit. Udział w programie to także wspaniała okazja do zainicjowania międzypokoleniowej integracji.
„Wiemy, że kontakt z drugim, człowiekiem będzie istotny nie tylko dla samego świadka, ale i dla ludzi młodych. Takie spotkania będą integrować pokolenia.”
Wziąć udział w projekcie może każdy zainteresowany mieszkaniec Torunia. Wystarczy jedynie trochę wolnego czasu i dobra znajomość historii miasta. Wolontariusze przejdą krótkie szkolenie. Organizatorzy zaznajomią ich z zasadami przeprowadzania wywiadów, doradzą także jak odpowiednio współpracować z rozmówcą. „Taka rozmowa jest dosyć trudna” – zaznacza Anna Krygier. Dodaje jednak, że będzie to niezwykłe przeżycie dla każdej ze stron. Nagrania ze spotkań umieszczane będą na stronie internetowej. Dla wygody użytkowników wywiady pogrupowane zostaną w odpowiednie kategorie. Dzięki temu z łatwością będą mogły posłużyć studentom UMK jako pomoc w prowadzonych badaniach. Bo choć projekt „Spotkajmy historię na żywo” obejmie swoim zasięgiem różnych spośród mieszkańców Torunia, swój początek znajdzie właśnie na terenie uczelni. Pomysłodawcy przedsięwzięcia jako pierwszych przed obiektyw kamery zaproszą byłych i obecnych wykładowców akademickich.
Prace nad pierwszymi wywiadami rozpoczną się w styczniu przyszłego roku. Organizatorzy zachęcają jednak wszystkich chętnych by już teraz zgłaszali się do nich. Pierwsze spotkanie wolontariuszy planowane jest w tym miesiącu. Osoby zainteresowane dołączeniem do zespołu proszone są o kontakt na adres mailowy anna.krygier1@wp.pl. Jeśli ktoś z mieszkańców Torunia chciałby podzielić się z innymi swoją historią może przesłać zgłoszenie na dsht@wp.pl. Więcej informacji o samym projekcie znaleźć można na stronie Programu Absolwent UMK.
Źródło zdjęcia: strona Programu Absolwent UMK