„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i „Zamek z piasku, który runął”. Trylogia Millenium to bestsellerowe powieści kryminalne, które bardzo szybko znalazły się w czołówce kryminałów wszechczasów. I nic dziwnego! To wyjątkowe zjawisko na rynku literackim.
Szwedzki dziennikarz i autor powieści kryminalnych, za które dwukrotnie uzyskał skandynawską nagrodę Szklanego Klucza. W młodości działacz partii komunistycznej. Zmarł nagle na atak serca w listopadzie 2004 roku, tuż przed ukazaniem się pierwszej części kryminalnej trylogii Millennium.
Stieg Larsson – urodzony w regionie Västerbotten w północnej Szwecji, po odbyciu służby wojskowej, podróżował po Afryce. Rzadko wystarczało mu pieniędzy. Podczas wyjazdu do Algierii, aby zarobić na powrót do domu, zmuszony był do sprzedaży swoich ubrań oraz pracowania na zmywaku.
Jako fan science-fiction, był w latach 1978-79 prezesem największego szwedzkiego klubu miłośników science-fiction.
Pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, gdy sięga się po dzieło Larssona to dla wielu „grube tomy, które odstraszają”. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że szum, jaki uczyniło wydanie Millenium nie był przypadkowy, gdyż powieści te są naprawdę fenomenalne.
Bohaterami wszystkich trzech serii są Mikael Blomkvist – dociekliwy dziennikarz finansowy i wydawca niezależnego magazynu Millennium oraz Lisbeth Salander – intrygująca outsiderka i utalentowana hakerka komputerowa, pracująca jako wolny strzelec dla służb bezpieczeństwa.
Ta niezwykła para w każdej z części serii podejmuje wyjątkowo trudne wyzwania. W opinii wielu wydawców, wszystkie historie zawarte w trylogii: śledztwa, dochodzenia w sprawie morderstwa, czy finansowe krętactwa wydarzyły się naprawdę.
Seria Millennium z prawdziwym entuzjazmem przyjmowana jest również przez krytyków, którzy w wielu wypowiedziach podkreślają, że jest to literatura najwyższej klasy.
Trylogia Millenium to nietuzinkowa, niebanalna i emocjonująca opowieść, która sprawia, że trudno odróżnić fikcję od rzeczywistości. Autor znakomicie przeprowadza czytelnika przez niespodziewane zwroty akcji, pokazuje mu różne oblicza przezentowanych zagadek, a także dba, by z każdą kolejną frazą chciał on więcej.
Niedosyt po ostatniej części pozostał, jednak filmowcy od razu wzięli sprawy w swoje ręce. Szwedzka ekranizacja sagi powstała na przełomie 2009 i 2010 roku. Teraz za ekranizację biorą się hollywoodzcy filmowcy. W rolach głównych Daniel Craig i Rooney Mara.
zdjęcie: Filmweb