Po swingujących latach 40-tych przyszedł czas na rock’n’rollowe lata 50-te! Radio Sfera i klub Od Nowa zapraszają studentów, pracowników i absolwentów UMK na drugi z siedmiu dancingów na 70-lecie UMK.
20. lutego w klubie Od Nowa zabrzmi rock’n’roll. W Polsce lata 50-te, to trudny okres stalinizmu, późniejszej odwilży i budowania socrealizmu. Na świecie zaczyna się okres zimnej wojny i wyścigu zbrojeń. Za Wielką Wodą w USA rodzi się rock’n’roll i pop-kultura coca-coli i wygodnego życia, a telewizja przeżywa swoją złotą erę.
Wstęp na dancing odbywa się na podstawie zaproszeń dostępnych od w klubie Od Nowa (Gagarina 37A), Radiu Sfera (Dom Studencki nr 8) oraz w Centrum Promocji i Informacji UMK (rektorat, parter). Zapraszamy wszystkich pracowników, studentów i absolwentów. Zintegrujmy się i uczcijmy jubileusz tańcem!
Dancing to impreza przebierana i stylizowana. Jak się ubrać? Podpowiadamy! Moda dla pań to sukienki za kolano, zdecydowanie krótsze niż w latach 1940, ale za to na halce i koniecznie cięte z koła. Klasyczne czółenka, na sportowo krótkie trampki lub baleriny. Góra stroju dopasowana z niewielkim dekoldem. Ale lata 50-te to również pin up!
Moda dla Panów: pozostajemy w klimacie dwurzędowych marynarek, ale w latach 50-tych są one bardziej taliowane. Rodzi się styl „buntownika bez powodu” w skórzanej kurtce motocyklowej, dżinsach i białym podkoszulku.
W przypadku wątpliwości można obejrzeć „Rzymskie wakacje” z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem, „Buntownika bez powodu” z Jamesem Deanem lub serię filmów o naszym polskim nieudaczniku Panu Anatolu z Tadeuszem Fijewskim w roli głównej.
Co będzie grać? Lata 50-te to moment w historii muzyki, po którym już nic nie było takie samo. W 1953 roku Bill Haley & His Comets wydali utwór „Rock around the clock”. Na parkietach zapanował styl rockabilly i rock’n’roll.
Swoje pierwsze kroki na scenie muzycznej stawiał Elvis Presley, wydając w 1954 roku swoją interpretację standardu bluesowego „That’s all right”. Świat oszalał na punkcie przystojnego chłopaka z Tupelo w Mississippi.
W socrealistycznej Polsce lat 50-tych powstawały utwory sławiące budowniczych nowego systemu.
Narodziły się gwiazdy Marii Koterbskiej, Reny Rolskiej, Sławy Przybylskiej, Janusza Gniatkowskiego.
Tęsknotę za niedostępnym Zachodem łagodziły tłumaczone przez m. in. Wojciecha Młynarskiego, Leona Pasternaka przeboje zza Wielkiej Wody…
… albo takie, które sławiły nasze zdecydowanie bardziej słoneczne „bratnie republiki”.
Widzimy się 20 lutego o godzinie 21 w klubie Od Nowa! Będzie klawo!
Zdjęcia: http://www.reminisce.com/ http://www.mintagevintage.com/ http://www.vintagefashionclub.com/ imgarcade.com/ http://www.thepeoplehistory.com/ http://becuo.com/