Epoka Gierka i szalone disco! Radio Sfera i klub Od Nowa zapraszają studentów, pracowników i absolwentów UMK na czwarty z siedmiu dancingów na 70-lecie UMK.
17. kwietnia w klubie Od Nowa zabrzmią największe przeboje z festiwali w Sopocie i Opolu oraz disco. W Polsce lata 70-te, to czas cywilizacyjnego skoku, czyli epoka Gierka. Nie istnieje pojęcie bezrobocia, a każdy Polak ma szansę na własne mieszkanie i samochód. Z niewielkim opóźnieniem rozkwita idea ruchu hipisowskiego oczywiście w wydaniu PRL. Polska piłka nożna osiąga największe sukcesy za sprawą „Orłów Górskiego”. Świat Zachodni natomiast zmaga się z terroryzmem. Coraz częściej słychać hasła dotyczące zrównoważonego rozwoju i Zielonej Rewolucji. Rozwija się ruch feministyczny. Swoją premierę ma saga George’a Lucasa – „Gwiezdne Wojny”.
Wstęp na dancing odbywa się na podstawie zaproszeń dostępnych w:
- klubie Od Nowa (Gagarina 37A),
- Radiu Sfera (Dom Studencki nr 8),
- siedzibie Samorządu Studenckiego (Dom Studencki nr 9),
- Fundacji Amicus (Budynek APL),
- Centrum Promocji i Informacji UMK (rektorat, parter).
Zapraszamy wszystkich pracowników, studentów i absolwentów.
Dancing to impreza przebierana i stylizowana. Tradycyjnie podpowiadamy co się wtedy nosiło.
Moda lat 70 to przede wszystkim era hipisów. Dziewczyny nosiły długie spódnice i batystowe suknie, uszyte z jeansu spodnie dzwony i przewiewne bluzki. Dodatki, to biżuteria: srebrna lub wykonana ze sznurków, rzemieni i koralików. W makijażu pojawił się tzw.„California look”, którego podstawą był… brak makijażu. Klasyczna fryzurą z tamtego okresu, modna i dziś – to rozpuszczone włosy, najlepiej ozdobione opaską lub kwiatami.
Za sprawą debiutującego w latach 70 szwedzkiego zespółu ABBA modne stały się spodnie dzwony, ale również jednoczęściowe uniformy. Gdy rozpoczęła się era disco, członkowie grupy wpletli do swojego scenicznego wizerunku błyszczące materiały i cekiny. Charakterystyczne dla ery disco były fryzury afro i cekiny.
Moda dla Panów przeżywa boom! Panowie zaczynają eksperymentować z fasonami, kolorami i fryzurami. Niektóre z najbardziej popularnych fryzur dla mężczyzn obejmowały cefal, Shag, długie włosy i afro. Moda męska zmieniała się drastycznie w całej dekadzie, odzwierciedlając zróżnicowane style muzyczne: disco, punk i folk rock.
W Polsce coraz bardziej modne stały się spodnie i kombinezony damskie. Panowie wybierali w owym czasie ubrania w stylu indyjskim, czyli długie bluzy, koszule i tuniki, marynarki ze stójką. Prawdziwy renesans przechodziły wówczas ubrania z włóczki i dżinsu. Jako dodatki popularne były najrozmaitsze torebki: listonoszki, kenzo torebki noszone jako biżuteria, mieszki, torebki z kolorowego sznurka. Na stopach młodych ludzi dominowały trampki i chodaki na drewnianej podeszwie, sandały na korku, baleriny, do mody weszły także koturny.
W przypadku wątpliwości można obejrzeć „Aniołki Charliego”, „Gorączkę sobotniej nocy”, a w Polsce „Poszukiwany poszukiwana”, „Rejs” lub „Kochaj albo rzuć”.
Co będzie grać? Lata 70-te to bogactwo stylów i gatunków. Rozkwit przeżywa muzyka elektroniczna, funk, rythm’n’blues, hard rock i disco.
Debiutują ABBA, Bee Gees oraz Boney M. Disco rozbrzemiwa na parkietach na całym świecie, nawet w Polsce.
W Polsce lata 70-te to czas wielkich festiwali w Sopocie, Opolu czy Kołobrzegu.
Narodziły się gwiazdy Andrzeja Rosiewicza, Jerzego Połomskiego, grupy VOX, Urszuli Sipińskiej, Ireny Jarockiej, Andrzeja i Elizy, Maanamu, BAJMu czy Dwa Plus Jeden.
Solową karierę rozpoczęli Krzystof Krawczyk i Zbigniew Wodecki.
A na zakończenie ważne pytanie Danuty Rinn!
Jak to gdzie?! 17 kwietnia o godzinie 21 w klubie Od Nowa! Do zobaczenia!
Zdjęcia: http://historia.org.pl/2014/08/02/moda-prl-u/ http://stopklatka.pl/ http://www.turborotfl.com/ http://mojecudownelata.pl/ http://hair-and-makeup-artist.com/ http://www.thegreat70s.com/ http://upload.wikimedia.org/ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/