Wolność i kapitalizm. Obecnemu pokoleniu studentów kojarzą się przede wszystkim z kolorowym dzieciństwem – karteczkami do segregatorów, gumą „Turbo” i jajkami Tamagotchi. Kolejna odsłona 7 dancingów na 70-lecie UMK nadchodzi wielkimi krokami.
12. czerwca w klubie Od Nowa zabrzmią kolorowe i przebojowe lata 90-te. Do Polski po upadku żelaznej kurtyny wkracza kapitalizm. Wszyscy zachwycają się frytkami w pierwszym w Polsce McDonaldzie. Na handel przyjeżdżają sąsiedzi zza wschodniej granicy. Telewizję opanowują seriale: Dr Quinn, MacGyver, Drużyna A., Renegat, Świat wg Bundych, Strażnik Teksasu, Słoneczny patrol, Beverly Hills 90210 i Moda na sukces. Nastolatki oglądają MTV i zaczytują się w BRAVO i Popcornie.
Wejście BEZ ZAPROSZEŃ na podstawie przebrania, legitymacji studenckiej/doktoranckiej lub deklaracji bycia pracownikiem UMK. Mając na uwadze, że wiele osób pyta o zaproszenia, przygotowaliśmy specjalną pulę ZAPROSZEŃ KOLEKCJONERSKICH (gwarantujących na 100% udział w dancingu) dostępnych w:
- klubie Od Nowa (Gagarina 37A),
- Radiu Sfera (Dom Studencki nr 8),
- Fundacji Amicus (Budynek APL),
- Centrum Promocji i Informacji UMK (rektorat, parter).
W przypadku bardzo dużej liczby ludzi, ze względów bezpieczeństwa, o wejściu do środka decyduje obsługa wydarzenia. Pierwszeństwo i gwarancję wejścia mają osoby z zaproszeniami. Choć nie przewidujemy sytuacji problemowych, na juwenaliach się pomieściliśmy to i teraz damy radę!:)
Zapraszamy wszystkich pracowników, studentów i absolwentów.
Dancing to impreza przebierana i stylizowana. Jak się ubrać? Zgodnie z tradycją podpowiadamy. Moda lat 90. była trochę zwariowana, trochę słodka, trochę kiczowata. Dziś nadal modne są legginsy (nieśmiertelna lycra!), sportowe bluzy, skórzane kurtki i sportowe buty. W drugiej połowie lat 90. do mody wróciły hippisowskie długie spódnice i sukienki w kwiatki. Kobiety nosiły też obcisłe golfy, ogrodniczki, buty na koturnach. Modne kobiety nosiły garsonki i koszule z dużymi kołnierzami.
Makijaż już nie tak wyzywający, jak w poprzedniej dekadzie miał być oparty o ciepłe barwy – beże i brązy, które podkreślały urodę i modelowały owal twarzy. Uczesania też były raczej spokojne. Furorę zrobiła „fryzura na Rachel”, czyli taka, jaką nosiła bohaterka „Przyjaciół” grana przez Jennifer Aniston (na zdjęciu poniżej). Z drugiej strony kobiety wybierały krótkie cięcia – fryzury wycieniowane, bardzo krótkie z tyłu i po bokach, za to dłuższe na czubku i przedzie głowy.
W latach 90. u szczytu popularności były top modelki – Claudia Schiffer, Christy Turlington, Cindy Crawford, Naomi Cambell, Linda Evangelista. Były bardzo szczupłe, ale nie wychudzone, prezentowały sportowe sylwetki i promowały zdrowy tryb życia.
W modzie dla Panów dominują koszule flanelowe i jeans. Modny był dres i koszulki polo. Glany, vansy i trampki.
Do Polski dotarła subkultura hip-hop i grunge. Na polskich ulicach panowała moda na dresy kreszowe, jasny jeans i drewniane chodaki. Wszyscy ubierali się na bazarach.
W przypadku wątpliwości można obejrzeć zdjęcia z rodzinnych albumów.
Co będzie grać? Lata 90-te, to największa popularność muzyki grunge.
Intensywny rozwija się elektroniczna muzyka taneczna (klubowa), w tym techno.
Intensywnie rozwija się i rośnie w siłę muzyka pop.
W Polsce to początki muzyki hip-hop i rap.
Jest to również okres największej popularności nurtu polskiej muzyki tanecznej – disco polo.
Widzimy się 12. czerwca o godzinie 21.00 w klubie Od Nowa!
Zdjęcia: http://historia.org.pl/ http://axn.pl http://fdk.net.pl/ http://cdn.stylisheve.com/ http://www.fashionandhairstyles.com/ http://www.1hairstyle.com/ http://24.media.tumblr.com/ s-media-cache-ak0.pinimg.com/ http://www.chicvegan.com/ //files.nyu.edu/ http://1980sfashion.weebly.com/