Czas mediów społecznościowych, szalonej komputeryzacji i miniaturyzacji życia. Ostatnia odsłona 7 dancingów na 70-lecie UMK już po wakacjach.
1. października w klubie Od Nowa zabrzmią hity z ostatnich 15 lat i będzie to impreza jak najbardziej „w realu”! Lata 2000-ne to przede wszystkim czas portali społecznościowych. Wszystko zaczęło się od GG, a później juz poszło: Nasza Klasa, Grono, Tlen, Facebook i Instagram. Każdy dorobił się komórki i lapka oraz setek selfie na fejsie.
Wejście na podstawie zaproszeń. Przy odbiorze prosimy o okazanie legitymacji studenckiej, karty absolwenta albo zadeklarować status pracownika UMK. Ze względu na Wasze niespożyte pokłady energii po wakacjach ograniczymy trochę liczbę miejsc, dbając o komfort uczestników. Zaproszenia będzie można odbierać od czwartku, tj. 17 września w następujących punktach:
- klub Od Nowa (Gagarina 37A),
- Radio Sfera (Dom Studencki nr 8),
- Fundacja Amicus (Budynek APL),
- Centrum Promocji i Informacji UMK (rektorat, parter),
- Samorząd Studencki UMK (DS9, parter).
Zapraszamy wszystkich pracowników, studentów i absolwentów.
Dancing to impreza przebierana i stylizowana. Jak się ubrać? Wracają stylizacje z ubiegłych dekad przywoływane przez gwiazdy i celebrytów na przeróżnych galach. W związku z tym znalezienie jednego dominującego stylu jest bardzo trudne. Co sezon zmieniają się fasony i kolory, panuje pełna dowolność.
W ostatnich latach coraz bardziej popularna stała się subkultura hipsterów.
Co będzie grać? Lata 2000-ne niosą nam ogromną muzyczną różnorodność. Przede wszystkim zyskaliśmy dostęp do różnych muzycznych zasobów (czasem niekoniecznie legalnych). Spada znaczenie tradycyjnego nośnika CD, do głosu coraz częściej dochodzą mniejsze wytwórnie, a muzyka jest szeroko i często bezpłatnie dostępna dzięki takim serwisom, jak YouTube, My Space czy popularnym dziś serwisom streaminowym. Stacje muzyczne, które do tej pory były wyznacznikiem nowości, zmieniają kierunek: VIVA rozstała się z hip hopem i proponuje kiepskie disco, a MTV wypełnia ramówkę programami typu reality show. Nowa dekada przyniosła nam rozwój technologii, co nie pozostało bez wpływu na dystrybucję muzyki, a także je tworzenie. W ostatnim dziesięcioleciu dużo miejsca zajęło przywoływanie i przetwarzanie wszystkiego, co najlepsze z przeszłości i prezentowanie tego z przedrostkiem „neo”. Ciągle następował proces elektronizacji muzyki. Łatwo dostępna technologia powoduje, że każdy może tworzyć własną muzykę, Internet zalewa fala bardziej lub mniej profesjonalnych twórców, a łatwy dostęp do nowych treści jest powszechniejszy niż kiedykolwiek.
W mijającym piętnastoleciu zacierały się granice między gatunkami, szczególnie muzycy alternatywni zaczęli być bardziej zauważani i popularni w mainstreamie. W przypadku polskiej muzyki ciągle pozostajemy w tyle w stosunku do tego, co dzieje się w bardziej rozwiniętych miejscach na świecie, choć stan ten stopniowo ulegał poprawie. Jak nigdy wcześniej, między 2000 a 2009 rokiem w naszym kraju zaczęło się pojawiać coraz więcej kreatywnych, oryginalnych ludzi z pomysłami, którzy potrafili realizować je tak, by ze swoją twórczością zaistnieć gdzieś dalej niż tylko w swoim gatunkowym podziemiu. Świetne wydawnictwa pojawiały się praktycznie w każdej stylistyce: w popie, rocku, hip hopie, jazzie, muzyce elektronicznej.
Smolik & Novika T.time z płyty Smolik, 2001, Sissy Records
Katarzyna Nosowska, Era Retuszera z płyty UniSexBlues, 2007, QL Music
Paktofonika, Jestem Bogiem z płyty Kinematografia, 2001, Gigant Records
W muzyce zagranicznej w 2000 roku cały czas słychać europejskie i amerykańskie boysbandy. Na rynku umacnia się Britney Spears,Christina Aguilera, Beyonce, Jennifer Lopez i Shakira. W 2008 roku w świecie popu pojawia się Katy Perry, Rihanna, rok później Lady Gaga. Na Wyspach królowały młode wokalistki Duffy, Amy Macdonald i Amy Winehouse.
Początek nowego milenium to debiut Eminema. W muzyce rockowej królują Creed, Nickelblack, Robbie Williams. W roku 2007 liderzy zespołów rockowych postawili na płyty solowe i tak ukazały się krążki Chrisa Cornella, Serja Tankiana, Eddie’ego Veddera i Thoma Yorke’a. W tym roku grupa Radiohead, jako jedna z pierwszych, wydała swój album w Internecie umożliwiając fanom ściąganie płyty bez obowiązkowej zapłaty, pozostawiając tę kwestię uczciwości potencjalnych nabywców. W 2009 roku nowymi krążkami królują Kasabian, Faith No More, Green Day i U2.
Dużą popularnością cieszą się muzycy grający soul i R&B: Alicia Keys, Usher, Mary J. Blige. W tym okresie debiutują Avril Lavigne, Brainstorm, Norah Jones, Ashanti, Joss Stone, Natasha Bedingfield, Muse, Mario Winansie, Maroon 5, Evanescence.
W połowie lat 2000nych zaliczamy powroty gigantów: Rolling Stones, Carlos Santana, Madonna, Depeche Mode, Eurythmics, Kate Bush, A-ha, Enya i Mariah Carey. W roku 2006 koncertowali The Rolling Stones, Bob Dylan wydał płytę Modern Times, David Gilmour zaprezentował pierwszy od 22 lat solowy album – On an Island, ukazał się album Beatlesów – Love. Red Hot Chili Peppers dowiedli swojej klasy wydawnictwem Stadium Arcadium. Na scenę powrócili Guns N’ Roses. Rok 2007 w muzyce światowej stał przede wszystkim pod znakiem wielkich reaktywacji – na scenę powrócili The Police, Spice Girls, a przede wszystkim odbył się pierwszy od 19 lat koncert legendarnej grupy Led Zeppelin.
Na europejskiej scenie królowały remiksy w każdej postaci – na listach przebojów gościły nowe wersje takich hitów sprzed lat jak Somebody’s Watching Me (kiedyś Rockwell), S.O.S (Message In The Bottle) (z repertuaru The Police), Say Say (Waiting 4 U)(Jackson/McCartney), Bakerman (autorstwa Laid Back) czy Rock Down To (Electric Avenue) (Eddy’ego Granta).
Widzimy się 1. października o godzinie 21.00 w klubie Od Nowa!
Zdjęcia: http://bitchinlifestyle.tv/