Zintegrowany rozwój miast to sfera wieloaspektowa. Każde miasto jest inne, jedne budowane są od podstaw a inne, starsze, modyfikowane są zgodnie z możliwościami i potrzebami. A co jest do dopracowania w Toruniu?
Dr inż. Kinga Szopińska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zwraca uwagę na to, że jednym z większych problemów miejskich z jakimi mierzy się Toruń jest wszechobecny hałas.
Rozbudowa przestrzeni miejskiej łączy się z tworzeniem inteligentnych miast. O łączeniu teorii i praktyki w zakresie tzw. smart city mówi prof. dr hab. Daniela Szymańska z Wydziału Nauk o Ziemi UMK.
A jak prezentuje się wpływ UMK na Toruń? O zmianach na Bydgoskim Przedmieściu mówią: Leszek Dąbrowski oraz Maciej Surmacewicz ze Studenckiego Koła Naukowego Rozwoju Miast UMK.
Od lat wprowadzana jest również technologia GIS (System Informacji Geograficznej), która okazuje się być niezwykle przydatna zwłaszcza na arenie miejskiej. O wykorzystaniu tej technologii mówi prof. dr hab. inż. Janusz Kwiecień z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.
Konferencja „Miasto w Badaniach i Praktyce” jest owocem współpracy Wydziału Nauk o Ziemi oraz Komitetu Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk.
Zdjęcie: wikipedia. org (©
)