Pomimo tego, że akcja 1% działa w Polsce od 2004 roku, to wiedza o niej nie jest powszechna i nadal pozostaje wiele nieścisłości.
Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor mówi o działalności jaką prowadzi razem z portalem ngo.pl. Zwraca uwagę, że tylko połowa podatników przekazuje 1% z podatku, który ma do dyspozycji. Dlaczego więc nie skorzystać z tej możliwości?
Jednym ze stowarzyszeń, któremu można przekazać swój 1% jest Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec HIV/AIDS „Razem” . Ich działalność, jak sami zaznaczają, skupia się na dwóch płaszczyznach. Jedną z nich jest profilaktyka i edukacja w zakresie wiedzy o HIV i AIDS, druga zaś dotyczy pomocy chorym. O tym na co organizacja przeznacza tego typu datki mówi Artur Muras.
Często małe fundacje nie mają pieniędzy, by zareklamować swoją obecność wśród ludzi. Dorota Setniewska wskazuje, że każdy z nas powinien sam zdecydować o tym gdzie przeznaczy swój 1%.
Jeden procent można przekazać także Stowarzyszeniu Jestem, które wciąż ma problemy finansowe. „Tworzenie warunków uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w życiu społecznym wymaga dostępu niepełnosprawnych do takich praw społecznych, jak prawo do poszanowania życia prywatnego, rozwoju osobistego, zabawy, swobody wypowiedzi, ochrony przed wykluczeniem i utratą godności.” – piszą pracownicy. O zajęciach, które prowadzi instytucja mówi, Andrzej Maczassek.
Rolę w życiu potrzebującego jaką odgrywa Stowarzyszenie Jestem podkreśla Dariusz Ruczyński.
W Polsce działa aktualnie ponad osiem tysięcy Organizacji Pożytku Publicznego, którym możemy przekazać swój 1%. Przypominamy również, że termin składania PIT-ów upływa 31 kwietnia.
Materiał Piotra Michalczewskiego.
[fot.pity–2015ng.pl]