Dwukrotna zdobywczyni Literackiej Nagrody NIKE. Wybitna prozaiczka i eseistka. Odkrycie polskiej literatury. Doceniana przez krytyków i publiczność. Ze skrawków historii, wspomnień, okruchów pamięci tworzy arcydzieła.
Olga Tokarczuk. Urodzona w 1962 roku w Sulechowie jest niekwestionowanie jedną z najlepszych współczesnych pisarek. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją pierwszą powieść, po licealnych próbach zaprzyjaźnienia się z poezją, napisała w 1993 roku.
Kolejne powieści spotykały się z coraz większym entuzjazmem, by przynieść Oldze Tokarczuk w 2008 roku NIKE za powieść Bieguni. Najnowsza powieść autorki to Księgi Jakubowe, nagrodzone tą nagrodą w zeszłym roku.
Olga Tokarczuk obraca się w szeroko pojętym gatunku prozy mitograficznej. Jej dzieła w większości traktują o fenomenach zwykłych na pozór zjawisk, które w oczach powieściopisarki, urastają do rangi nieziemskich. Nieco lżejszą powieścią zdawać by się mogła pozycja kryminalna Prowadź swój pług przez kości umarłych – zwana thrillerem moralnym, której atrakcyjna forma przekazuje wychowawcze treści.
Olga Tokarczuk porusza w swoich powieściach tematy trudne, momentami gorzkie. Stawia przed czytelnikiem niejednoznaczne pytania, zadziwia go, bulwersuje, skłania do głębokich refleksji. Ociera się o świat polityki, zagłębia w krainę religii. Odwołuje się do świata mitologii, a jednocześnie realizuje mity w czasach współczesnych. Uplastycznia świat, przybliża go, choć nie pozwala go dotknąć. Trzyma czytelnika w bezpiecznym dystansie, by niespodziewanie przyprzeć go do muru mniej lub bardziej nieoczywistym stwierdzeniem czy zachowaniem bohatera jej powieści. Jednym słowem – zaskakuje.
zdjęcie: Olga Tokarczuk podczas rozdania nagród NIKE, 2015.