Wydział Sztuk Pięknych UMK uzyskał tytuł Polskiej Nagrody Innowacyjności 2016. Wyróżnienie przyznano m. in. za wielomodułowe interdyscyplinarne badania nieniszczące obiektów architektury na przykładzie gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu.
Badania prowadzone na wydziałach artystycznych wykorzystywane są przez bardzo wąskie grono przedsiębiorców. Nagroda dla toruńskiego WSP jest więc dużym wyróżnieniem. Mówi dr Katarzyna Krynicka-Szroeder z Wydziału Sztuk Pięknych, koordynator projektu Mostowa 6.
Doświadczenie badaczy i konserwatorów zabytków z Wydziału Sztuk Pięknych doceniane jest nie tylko w Polsce. Pojawiają się też zlecenia i zaproszenia do prowadzenia badań z zakątków tak odległych, jak Kambodża, czy Singapur.
Polską Nagrodę Innowacyjności przyznano za wykonanie projektu „Mostowa 6”. Był on wyjątkowy, gdyż podczas badań i konserwacji wykorzystano łącznie ponad 20 różnych metod badawczych.
W czasie trwania projektu badacze z Wydziału Sztuk Pięknych odkryli w jednej z kamienic pozostałości średniowiecznego pieca.
Projekt „Mostowa 6” został przeprowadzony od lipca 2014 do września 2015 roku i był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa. Oficjalne odebranie Polskiej Nagrody Innowacyjności nastąpi w czasie IV Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który będzie miał miejsce w Lublinie w dniach 27-28 października.