W ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Lasów sprawdziliśmy w jaki sposób można korzystać z tych terenów.
Co roku na terenie toruńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych jest sadzonych kilkadziesiąt milionów drzewek. Zajmują one łączną powierzchnię odpowiadającą czterem tysiącom boisk piłkarskich. O tym, co możemy, a czego nie wolno nam robić na tych terenach mówi Maciej Stopiński, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Czy Międzynarodowy Dzień Lasów jest hucznie obchodzony przez Leśników?
Dawniej las był dla człowieka podstawowym źródłem pożywienia, potem stał się miejscem częstych wypadów. Wybieraliśmy się do lasu na grzyby, na jagody, czy po prostu – aby pooddychać świeżym powietrzem i posłuchać śpiewu ptaków. Czy obecnie też jest to tak powszechne?
Zauważyć można pewną zmianę pokoleniową. Przedstawiciele wcześniejszych pokoleń, w miarę możliwości, starają się raz na jakiś czas wybrać się na łono natury. Młodsi zdają się nie potrafić w pełni docenić uroków lasu.
21 marca jest międzynarodowym dniem lasów od 2012 roku. Od 5 lat Organizacja Narodów Zjednoczonych zachęca kraje całego świata do propagowania idei świadomego korzystania z zasobów leśnych.
Materiał: Alicja Kopyczyńska
Grafika: Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa