Od 17 do 21 kwietnia w Toruniu trwał Festiwal Nauki i Sztuki. W ramach wydarzenia odbyło się 135 imprez z ponad 30 dziedzin, w których skład wchodziły pokazy, warsztaty, imprezy plenerowe oraz wiele innych.
TFNiS to impreza popularyzująca naukę i sztukę wśród mieszkańców Torunia i regionu. Uczestnicy mają okazję poznać od kuchni takie miejsca jak obserwatorium meteorologiczne, czy laboratoria, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Fani gier interaktywnych mogli spróbować swoich sił w EscapeLab, a miłośnicy sztuki wziąć udział w spektaklu operowym ,,Bal w Operze”. Tegoroczny festiwal to już 17 edycja, a tym razem tematem przewodnim była Wisła.
W toruńskim Muzeum Podróżników odbyły się warsztaty dotyczące przypraw korzennych. Uczestnicy mogli powąchać, a nawet i posmakować większości z nich. Co łączy cynamon, gałkę muszkatołową, anyż, pieprz, goździki, kardamon i imbir? Czy istnieją wyspy korzenne? Czy przyprawy mają swoją „parę królewską”? Na te pytania odpowiada Małgorzata Mikulska- Wernerowicz, pracownik muzeum.
A co o zastosowaniu przypraw wiedzą uczestnicy warsztatów?
Dlaczego król Jan Olbracht zachorował? Kto stoi za kradzieżą lekarstwa, które może uratować mu życie? Z tymi z kolei pytaniami zmierzyli się uczniowie toruńskich szkół średnich podczas historycznej gry detektywistycznej „Na ratunek królowi”. O szczegółach opowiada doktor Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, a uczestnicy dzielą się swoimi podejrzeniami dotyczącymi intrygującej historii ciasta na pierniki.
Jak rozwiązała się tajemnicza zagadka?
Zwiedzanie Obserwatorium Meteorologicznego przy Wydziale Nauk o Ziemi to kolejny punkt programu Festiwalu Nauki i Sztuki. Klimatolodzy UMK opowiadali o najwyższej temperaturze w ciągu dnia, ile deszczu spadło i z jaką prędkością wieje wiatr. O szczegółach mówi Patrycja Ulandowska-Monarcha, doktorantka w Katedrze Meteorologii i Klimatologii.
Gdzie wykorzystywane są dane pogodowe przeprowadzone przez klimatologów?
Weekend majowy zbliża się wielkimi krokami, a w każdej głowie pojawia się pytanie – jaka będzie pogoda?
O atrakcjach podczas zwiedzania obserwatorium wypowiadają się specjaliści, czyli dzieci.
Prognozy sporządzane na podstawie obserwacji stacji meteorologicznej UMK można śledzić na stronie www.pogodawtoruniu.pl
Materiały przygotowały – Inga Osmałek, Alicja Kopyczyńska oraz Dorota Kutnik.
fot. [www.bydgoszcz.tvp.pl]