W ramach cyklu wykładów pt. „Spotkania z Azją”, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbyło się spotkanie poświęcone kontrowersyjnym przedstawieniom krzyżowania na Filipinach.
Co roku w Wielki Piątek na Filipinach ochotnicy zgłaszają się do przejścia prawdziwej drogi krzyżowej, by na jej końcu zostać ukrzyżowanym. Pokutnicy przebrani w biblijne stroje maszerują przez ulice miasta, nierzadko decydując się na samookaleczanie. Maria Delimata z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu spędziła 10 lat na badaniach kontrowersyjnych rytuałów Filipińczyków. Jej przygoda, jak wspomina, rozpoczęła się wraz z wyjazdem w ramach wymiany studenckiej.
Biczowanie oraz krzyżowania w południowo-wschodniej Azji mają bogatą tradycję, bo sięgają już wczesnych lat 60 ubiegłego wieku. – To jest wydarzenie, które jest świetnie rozreklamowane. Stało się właściwie wizytówką Filipin. Teatrolożka prezentowała zagadnienie krzyżowania w ujęciu performansu.
Spotkanie, którego organizatorem było Koło Naukowe Folklorystów UMK, Zakład Folklorystki i Literatury Popularnej oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, odbyło się na terenie Collegium Maius przy Fosie Staromiejskiej 3.
Materiał przygotował Stanisław Janowski.
[fot. Koło Naukowe Folklorystów UMK]