Przez ostatni tydzień w Toruniu odbywał się Queer Fest. W przedostatni jego dzień (14.10) ulicami miasta przeszedł pierwszy toruński Marsz Równości. W wydarzeniu wzięło udział ponad tysiąc osób.
O Queer Fest, tym jak zaczął się pochód, kto w nim uczestniczył oraz czego spodziewali się organizatorzy mówi Marta Siwicka, która otwierała oraz zmykała marsz równości.
Tęczowe flagi widać było już z daleka, ludzie z Torunia, Poznania oraz okolic, zbierali się tłumnie przed kotwicą na bulwarze filadelfijskim aby stamtąd udać się przez rynek główny, ulicę Mickiewicza, Czerwoną Drogą i aleją Solidarności aby zakończyć pochód pod teatrem im. Wilama Horzycy.
Marsz rozpoczął się z kilkuminutowym opóźnieniem. Rozpoczęty został oficjalnym przemówieniem organizatorki, w którym przytoczyła oficjalny list wspierający wydarzenie i walkę o równość.
Podczas przystanków mogliśmy wysłuchać przemówień osób transseksualnych, prawników, przedstawicieli środowiska nauczycieli. Poruszono wiele kwestii związanych z przemocą i brakiem odpowiedniej edukacji, która miałaby na celu zwalczanie zachowań homofobicznych oraz różnego rodzaju uprzedzeń. Braku odpowiednich zapisów w kodeksie karnym, które pozwalały by bronić się przed owymi uprzedzeniami oraz przed „hejtem”, który spotyka mniejszości w wielu miejscach w naszym kraju, nie tylko tym w internecie.
Jednak co najważniejsze w marszach równości to ludzie, bez których żadne z takich wydarzeń nie miałoby miejsca. Co sprawia, że ludzie uczestniczą w marszach?
Na marszu pojawiło się wiele stowarzyszeń nie tylko z Torunia. W pochodzie mogliśmy zobaczyć między innymi poznańską grupę Stonewall, Bears of Poland, Miłość nie wyklucza, Dziewuchy dziewuchom, Feministyczna Brykada Radykalna, Toruński oddział partii Razem i oczywiście Pracownię Różnorodności, która była organizatorem Queer Festu.
A jak całość wypadła w oczach weteranów marszów równości z grupy Stonewall?
Organizatorzy mają nadzieję, że następny organizowany w Toruniu marsz będzie równie kolorowy z jeszcze większą ilością osób, które wezmą w nim udział.
14 października odbyła się również kontrmanifestacja w której udział wzięli między innymi członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego czy stowarzyszenia Pro-Life. Kontrmanifestacja rozpoczęła się utworem Bogurodzicy pół godziny przed marszem równości.
Rozmowy z uczestnikami przeprowadzała Marysia Nowak.
Zdjęcia: Marysia Nowak i Patrycja Bąk.