14 października o godzinie 18 rozpoczęła się wystawa jednego z najbardziej znanych japońskich poetów okresu Edo – Bashō Matsuo. Wernisaż zwieńczony został pokazem kaligrafii.
„Na górskiej ścieżce
wysuszyłem ten kielich
– z chryzantemą”
Wernisaż rozpoczął dyrektor Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, dr Marek Rubnikowicz. Podczas krótkiego wystąpienia, w obecności tłumacza, zostały wręczone podziękowania oraz drobne upominki dla grupy kaligrafistek, które od 12 października przebywały w Toruniu i rozszerzały tajniki japońskiej kaligrafii.
Wystawę haiku podziwiać możemy w Kamienicy pod Gwiazdą do 12 listopada. O tym co możemy znaleźć na wystawie mówi kurator, Katarzyna Paczuska.
„Ręką chwyciłem
błyskawicę w ciemności
światło pochodni”
Poezja Bashō należy do jednych z najbardziej zmysłowych i lekkich, które w dalszym ciągu inspirują artystów z Japonii.
Aby podziwiać kaligrafię nie trzeba znać języka japońskiego na wystawie możemy przeczytać tłumaczenia wierszy, a ekspresja, którą emanują wystawiane dzieła oddaje charakter i żywiołowość krótkich form poezji.
„Już nikt nie idzie
tą naszą drogą pustą
wszedł zmierzch jesienny”
Wystawa haiku zawiera nie tylko zwoje z kaligrafią, ale również ich transpozycje na wachlarzach oraz drewnianych tabliczkach. Wystawa powstała we współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z AIACC (Association for International Advancement of Calligraphy Culture).
Haiku Bashō Matsuo – tłum. Agnieszka Żuławska-Umeda, Haiku, Ossolineum 1983.