Elfy, rycerze, kosmiczni podróżnicy – za ich sprawą Poznań zamienił się w polską stolicę fantastyki. Największy konwent miłośników tego gatunku, odbywający się od 22-24 marca „Pyrkon” przyciągnął 12 tysięcy odwiedzających.
Organizowany od 2000 roku „Pyrkon” co roku przyciąga fanów fantastyki z całego kraju, ale także twórców literatury fantastycznej i gier. Wśród tegorocznych gości zza granicy byli między innymi: Graham Masterson, szkocki pisarz – fantasta ( „Kostnica”, „Zwierciadło Piekieł”) i Eion Doherty ( współtwórca gry „Angry Birds”). Ponadto w konwencie wzięło udział ponad 50 specjalistów z Polski, między innymi Jakub Ćwiek (seria „Kłamca” , „Dreszcz”), Jarosław Grzędowicz (seria „Pan Lodowego Ogrodu”) czy Jacek Komuda („Galeony wojny”, „Diabeł Łańcucki”), czy związana z Toruniem Aneta Jadowska ( „Bogowie muszą być szaleni”).
Nieodłącznym elementem konwentów miłośników fantastyki jest cosplay, czyli przebieranie się za bohaterów z filmów, książek i gier. Coraz większą popularność zdobywa cosplay steampunkowy. Czym jest steampunk? To wyjaśnia Jagoda – jedna z uczestniczek Pyrkonu przebranych przebranych w ten sposób:
Ci, którzy jeszcze nie połknęli cosplayowego bakcyla na Pyrkonie mogli zacząć. Stoiska handolowe w budynkach Targów Poznańskich kusiły możliwością wykonania profesjonalnej charakteryzacji, mnogością ręcznie wykonanych ozdób i elementów strojów. O produkcji zbroi mówi przedstawicielka sklepu „Farmerownia”
Działalność fandomu – czyli społeczności fanów fantastyki – w dużej mierze opiera się o twórczość własną. Na Pyrkonie można było zobaczyć między innymi fanowskie modele, rysunki ale i usłyszeć folkową muzykę : nieodłączny element rzeczywistości fantasy. Wśród zespołów uczestniczących w tegorocznym Pyrkonie były m.in. takie, które prezentowały taniec irlandzki oraz grę na średniowiecznych instrumentach. Jednym z nich był zespół „Tempus fugit”, który prezentował grę na bombardzie i bodhranie.
Pyrkon popularyzuje nie tylko stricte fantastykę. Wśród wystawców byli również wielbiciele militariów i bractwa rycerskie. Wśród nich Bractwo Rycerskie Kruk, które prezentowało obozowisko średniowieczne i wyposażenie woja.
Na konwencie takim jak Pyrkon wystarczy przejść kilka metrów, żeby ze świata mieczy wikingów przejść do świata mieczy świetlnych. Również uniwersum Gwiezdnych Wojen miało silną reprezentację, wśród których byli m.in przedstawiciele Toruńskiego Imperium Gwiezdnych Wojen. Wśród wystawców związanych z Sagą George’a Lucasa byli też bracia Adam i Marek kulesz – twórcy największych modeli ze świata Star Wars. Na Pyrkon przyjechali ze swoim najnowszym modelem – Fregatą Nebulon B.
Popularnością wśród fanów fantastyki cieszą się wszelkiego rodzaju gry, nie komputerowe, ale i te, w które gra się za pomocą figurek, kostek i kart. Dla wielbicieli takiej rozrywki organizatorzy zapewnili salę gamesroom.
Organizatorem Pyrkonu jest Klub Fantastyki „Druga Era”. Na początku września rolę polskiej stolicy fantastyki przejmie Toruń, to za sprawą dwóch imprez: największego w Europie środokowowschodniej zlotu fanów Gwiezdnych Wojen StarForce oraz ogólnofantastycznego konwentu Copernicon.
Zdjęcie: B. Makowski