Bezzałogowy statek powietrzny, balon stratosferyczny, Geocaching i to wszystko transmitowane przez Uniwersytecką Telewizję Internetową?! To tylko kilka z licznych atrakcji jakie czekają na uczestników 13. Dnia GISu na UMK.
-Idea dnia GISu jest prosta – rozpowszechnianie wiedzy na temat Systemów Informacji Geograficznej – mówi Mieczysław Kunz, organizator Dnia GISu na UMK.
GIS to przyszłość geografii. Od tego roku akademickiego został powołany Wydział Nauk o Ziemi. Jest to pierwsza tego typu impreza zorganizowana na nowym wydziale, swoiste święto geografów. -Słowo Święto nie jest tutaj przesadzone – mówi dziekan Wydziału Nauk o Ziemi, prof. Wojciech Wysota. Zapytaliśmy go również o kierunki rozwoju toruńskiej geografii.
Prezentacja robokoptera stanowiła jedną z atrakcji Dnia GISu. Przed budynkiem Wydziału Nauk o Ziemi odbyła się rónież prezentacja balonu stratosferycznego. Misja balonu jest zorganizowana przez Polskie Forum Astronautyczne.
Studenci geografii są świadomi znaczenia GISu i wykorzystują go m. in. w swoich badaniach.
Dzień GISu na UMK organizowany jest cyklicznie od 2000 roku. GIS czyli Systemy Informacji Geograficznej znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku badań naukowych i zaawansowanych technologii. Stykamy się z nim na przykład korzystając z portali ułatwiających lokalizację.
Zdjęcie: Rafał Maszewski (KMK WNoZi UMK)