„Nic innego mi nie pozostało, tylko opowiadać jak to było naprawdę” – mówi mediom Marina Abramowicz na konferencji prasowej. Artystka dzieli się prawdziwą historią o tym jak ją oskarżono o działania okultystyczne.
Marina Abramović – artystka intermedialna urodzona w ówczesnej Jugosławii. Jej twórczość jest związana w dużej mierze z miejscem jej pochodzenia, z sytuacją na Bałkanach i z doświadczeniem XX wieku. Wystawa „Do czysta” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu już stała się wydarzeniem wręcz historycznym z wielu powodów. Jest to największa w Europie retrospektywa działalności twórczej artystki.
Na prezentowaną w Toruniu wystawę złożyło się około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60., skończywszy na współczesnych realizacjach. Organizatorzy zrekonstruują także niektóre performatywne akcje Abramović, które będą prezentowane na żywo podczas pokazu, tuż obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz elementów archiwalnych.
Tytuł wystawy – „Do czysta” – jest bardzo symboliczny dla artystki.
W swojej sztuce Marina Abramović próbuje przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią. Własne ciało jest dla niej narzędziem działań artystycznych, ale często bywa też tematem prac. Tak nowatorski sposób badania rzeczywistości przez sztukę jest nie mniej jednak źródłem inspiracji i motywacją do zastanawiania się nad problemami współczesnego społeczeństwa dla wielu ludzi na całym świecie.
Gdy zapytano Marinę o to jak to jest być artystką, uśmiechnęła się i powiedziała: „Nie próbuj tego powtórzyć.”
50 lat działalności artystycznej to nie tylko sukcesy. Jak artystka zapatruję się na porażki?
Przyjazd Mariny Abramović do Torunia wywołał wręcz viralowy odzew w mediach. Protesty, groźby i oburzenie społeczne to reakcja na podejrzenia, jakoby Polska miała zostać poddana kultowi szatana podczas wernisażu wystawy. Artystka odnosi się do tych zarzutów.
Protest pod Centrum Sztuki Spółczesnej skomentował również jego dyrektor Wacław Kuczma.
Podstawą konfliktu jest brak dialogu – uważa współorganizator wystawy, kurator programowy CSW Marek Żydowicz.
Prace Mariny Abramović w bardzo nieoczywisty sposób porusza najistotniejsze problemy współczesnego świata oraz wpływu jednostki na całokształt. Takie odważne i bezpośrednie podejście do sztuki często jest nierozumiane.
Wystawie „Do czystał towarzyszą również performanse oraz pokazy filmów. Ważnym elementem wydarzenia jest również cykl wykładów do wystawy które nawiązują do tytułów prac bądź słów artystki. Wykłady poruszają kwestie estetyki w sztuce współczesnej, roli artysty i publiczności w procesie twórczym, samotności twórcy i człowieka w ogóle oraz granic sztuki w czasach współczesnych.
Dokładną rozpiskę wszystkich wydarzeń towarzyszących wystawie można znaleźć na stronie toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej.
Wypowiedzi Mariny Abramović zostały nagrane podczas konferencji prasowej w Centrum Sztuki Współczesnej. Materiał stworzył Olek Dudziak we współpracy z Marią Nowak, Michałem Kaproniem i Zuzanną Pilimon. Tłumaczenie: Olek Dudziak. Zdjęcia: Marta Łazarska.