W marcu i kwietniu w toruńskim Młynie Wiedzy pojawią się nowe wystawy czasowe, a po roku nieobecności z Krakowa powróci jedna z najpopularniejszych wystaw stałych.
Możemy liczyć na szeroki wachlarz tematów, których punktem wspólnym będzie odkrywanie otaczającego świata. W drugiej połowie roku zostaniemy z kolei zaproszeni do lepszego poznania samych siebie.
Owady w zbliżeniu
Pierwszą nowością jest wystawa „Wielki Makro Świat” autorstwa Jadwigi i Marka Czarneckich, której wernisaż odbędzie się 16 marca. Artyści postanowili wykorzystać rozwój obiektywów i mikroskopów, aby stworzyć 20-krotnie powiększone portrety owadów. Każdy z nich powstał dzięki nałożeniu od kilkunastu do kilkudziesięciu fotografii. O wystawie i otwierającym ją wydarzeniu mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.
Nauka nie taka trudna
W tym samym tygodniu, 23 marca, do Torunia wróci wystawa pod tytułem „…to takie proste!”. Będzie można ją odwiedzić do końca bieżącego roku. Podczas poprzedniej odsłony ekspozycja została wyróżniona w konkursie organizowanym przez portal CzasDzieci.pl.
Kompozycja wystawy jest oparta o kultową grę komputerową Tetris. Klocki, ułożone w różnych konfiguracjach, pojawiają się we wszystkich częściach ekspozycji. Najważniejsza jest kreatywność i zaangażowanie zwiedzających – to od nich zależy, czy pozwolą odkryć w sobie naukowca, konstruktora czy wynalazcę. Poszczególne eksponaty mają im pomóc zrozumieć podstawowe prawa fizyki, poprawić pamięć krótkotrwałą, poćwiczyć logiczne myślenie i rozwinąć zdolności manualne. Wszystko to z użyciem takich narzędzi jak mechaniczny teatr, okulary VR, turniej rzutów do tarczy i różnego rodzaju interaktywne instalacje.
Dźwiękowa podróż
2 kwietnia zostanie otwarta wystawa czasowa o nazwie „Autostrada dźwięku”. Jej tematem będzie szeroko rozumiana akustyka, a jedną z atrakcji – możliwość „malowania” dźwiękiem. Każde ze stanowisk pokaże inny aspekt fizycznych właściwości fal dźwiękowych.
Różne oblicza dorastania
Na koniec roku została zaplanowana wystawa „Ścieżki dorastania”, ukazująca proces osiągania dorosłości w trzech różnych ujęciach. Składające się na nią stanowiska będą wyposażone w multimedia, mające skłaniać uczestników do interakcji. Chętni będą mogli podzielić się zrobionymi podczas zwiedzania zdjęciami lub wysłać je do siebie za pomocą poczty elektronicznej.
Więcej informacji o poszczególnych wystawach można znaleźć na oficjalnej stronie Młyna Wiedzy. Przez Internet jest także prowadzona rezerwacja i sprzedaż biletów.
Materiał przygotował Stanisław Janowski, fot. Młyn Wiedzy.