Od marca zdążyliśmy się już pewnie przyzwyczaić do maseczek na twarzy i noszenia przy sobie płynu do dezynfekcji rąk, a odzwyczailiśmy od spotkań z innymi ludźmi. Okazuje się jednak, że nie wszystkie zmiany w naszym funkcjonowaniu są tak dobrze widoczne, a doświadczenie izolacji społecznej może wpływać krótko- i długoterminowo na działanie naszego mózgu. Psychologowie z UMK pracują nad poznaniem mechanizmów i skutków odosobnienia.
Wydaje się oczywiste, że zmniejszenie kontaktów społecznych i przebywanie w jednym miejscu może źle wpływać na nasze samopoczucie. Jednak na tym nie koniec – zachodzą także zmiany w działaniu m.in. naszej koncentracji oraz uwagi. Mówi Jakub Słupczewski, student V roku psychologii na UMK, członek zespołu badawczego.
Badacze z UMK chcą bliżej poznać mechanizmy mające wpływ na nasze samopoczucie i zdolności poznawcze w izolacji. Planują także stworzenie przydatnych narzędzi, które będą pomagać osobom w odosobnieniu także po pandemii.
Do tej pory wiemy, że sytuacja izolacji jest szczególnie trudna dla osób, które już wcześniej nie czuły się dobrze. W tym projekcie badacze chcą także poznać czynniki, które chronią przed negatywnymi skutkami izolacji.
Zła wiadomość jest taka, że jeszcze przez jakiś czas będziemy wystawieni na działanie izolacji z powodu panującej pandemii. Mamy też jednak dobrą wiadomość – istnieją sprawdzone sposoby na to, by pomóc sobie w budowaniu dobrego samopoczucia.
Chętni do wzięcia udziału w tym badaniu mogą przesyłać swoje zgłoszenia na adres visc@umk.pl.
Jeśli chcielibyście skorzystać z profesjonalnej pomocy, przypominamy o zapisach na konsultacje psychologiczne i psychiatryczne dla studentów i pracowników UMK.
Kierownikiem projektu badawczego „Czynniki ryzyka i czynniki chroniące stan psychiczny osób w zagrożeniu COVID-19” jest dr Bibianna Bałaj. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Uczelni Badawczej UMK.
Materiał Marii Nowak i Zuzanny Pilimon.
[fot. materiały informacyjne o badaniu]