Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza na tydzień warsztatów teatralnych, organizowany w ramach obchodów Dnia Teatru, który rozpocznie się 22 marca. Jak co roku nie zabraknie wspaniałych gości i prowadzących, którzy przeniosą uczestników w świat fantazji i wyobraźni. Tegorocznej edycji przyświeca zasada: POZNAJ- DOŚWIADCZAJ-ZROZUM-POKOCHAJ. Każdy dzień będzie wyzwaniem, by odkrywać i zaspokajać ciekawość.
Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest hasło: Obecność. Eksperymentalna forma Dotknij Teatru ma na celu dotrzeć do miłośników teatru, jak i jego współtwórców. Akcja podzielona jest na bloki tematyczne tak, by każdy niezależnie od swoich upodobań wyniósł jak najwięcej. Od warsztatów typowo teatralnych po domówkę u seniorów. O pierwszym spotkaniu pt. Artystycznie obecni mówi jeden z prowadzących-muzyk Grzegorz Kaźmierski:
Podczas konferencji prasowej, reżyser Teatru Lalek- Ireneusz Maciejewski wspomniał genezę pomysłu na pierwszy warsztat zatytułowany – Aktor jako twórca.
Spotkanie z teatrem ma otworzyć dzieci, młodzież, a także dorosłych na obcowanie ze sztuką. Tworzenie teatralnych historii i światów ma pobudzić w nich niekonwencjonalne myślenie. O „dziecięcej sobocie online” mówi Agnieszka Zakrzewska:
Tego typu spotkania pozwalają na odkrycie nowych rzeczy, które po pewnym czasie tworzą konkretną całość. Stąd też dla osób, które pasjonują się podłożem psychologicznym, przewidziano warsztaty pedagogiczne- teatralne pt.: Skrzynka inspiracji. Poświęcony pedagogice teatru, metodach wykorzystywanych w sztuce i nie tylko.
Tozależyzm to kolejne hasło, które wzbudza ciekawość. Skierowane do młodzieży w wieku 16-18 lat. To okazja do wyrażania siebie. Młodzi ludzie teatralnie skupią się na rozwiązywaniu problemów dnia codziennego w kontekście: historycznym, społecznym religijnym itp. O najważniejszym zagadnieniu mówi Grzegorz Kaźmierski:
Dorośli także doświadczą teatralnych przeżyć dzięki grom i ćwiczeniom w projekcie Nieobecność. Poczują się tak, jakby faktycznie byli na dużej scenie teatru: Tu i teraz Wypowiedź podsumowuje Grzegorz Kaźmierski:
Wydarzenie uczestniczące pod hasłem: Obecność poprowadzą: dr Tomasz Wlaźlak i Grzegorz Kaźmierski. Odbędzie się pokaz audiowizualny, który ma za zadanie wzbudzić odbiorców do refleksji i obcowania ze sztuką w wymiarze metafizycznym. Dowiemy się więcej na temat roli muzyki, gdyż gościem rozmów będzie muzyk i kompozytor- Jan Gębala.
Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć w serwisie YouTube na kanale Teatru. Warsztaty potrwają od 22 do 28 marca. Harmonogram wydarzenia dostępny na oficjalnej stronie wydarzenia.