Książnica Kopernika w związku z obchodami roku Mikołaja Kopernika startuje z nowym cyklem spotkań dotyczących życia i działalności autora „De revolutionibus orbium coelestium”.
– Dzisiaj w Dworze Artusa rozpoczynamy cykl „Kopernik w Książnicy”. Jest to cykl czterech spotkań zorganizowanych z okazji jubileuszu tegorocznego Mikołaja Kopernika – wyjaśnia Mateusz Pejas z Książnicy Kopernikańskiej.
Mateusz Pejas o cyklu „Kopernik w Książnicy”:
Gościem pierwszego spotkania będzie prof. dr hab. Tomasz Szlendak, z którym odbędzie się rozmowa o rodzinnym mieście wielkiego astronoma. Toruński socjolog z UMK jest autorem kilkunastu książek, większość z nich to prace naukowe.
Wyjątkiem jest „Leven”, kryminał, w którym autor bardzo sugestywnie opisał obyczajowość i życie codzienne mieszkańców Torunia w przeddzień wybuchu wojny trzynastoletniej (1454-1466). – Osadzenie fabuły w późnośredniowiecznych dekoracjach wymagało przetrząśnięcia niemałej biblioteki – przyznaje socjolog i podkreśla, że realia, w których gubią się i odnajdują jego bohaterowie, odtworzył na podstawie dzieł historycznych.
Spotkanie z prof. Szlendakiem to jedno z czterech zaplanowanych na cykl. Przed wakacjami (6 maja) odbędzie się jeszcze spotkanie z dr. Jerzym Sikorskim, mediewistą, autorem „Prywatnego życia Mikołaja Kopernika”. Jego badania doprowadziły do odnalezienia miejsca pochówku astronoma. Podczas spotkania poznamy rodzinę Mikołaja Kopernika, jego bliskich i przyjaciół.
W październiku (21.10.) Torunianie bedą mieli szansę dowiedzieć się, co podkusiło Kopernika do „grzebania” w geocentrycznym systemie Wszechświata. Gościem spotkania będzie prof. Jerzy Włodarczyk, historyk nauki z Polskiej Akademii Nauk.
Na początku grudnia (3.12.) Piotr Majewski, dziennkarz Polskiego Radia PiK, zaprezentuje wyniki kilkuletniego dochodzenia, którego celem jest ujawnienie źródeł astronomicznej pasji Mikołaja Kopernika.
Spotkania odbywają się w Dworze Artusa o godz. 18.00. Wstęp na nie jest bezpłatny. Jak zapowiadają organizatorzy na publiczność będą czekały niespodzianki i nagrody.
Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu
Zdjęcie: Strona UM Torunia