W Galerii Sztuki „Wozownia” zaprezentowana została wystawa czwórki artystów pt. „Słowo / obraz / plantacje”. Co ciekawe, odwiedzający mogą być częścią wydarzenia, ponieważ pokaz ma charakter interaktywny.
Ekspozycja składa się z dzieł o różnorodnym charakterze – interaktywne instalacje, grafiki komputerowe, czy też obiekty wkraczające w obszary rzeczywistości wirtualnej – które powstały na skutek połączenia elementów botaniki, grafiki komputerowej, poezji oraz obrazu.
Projekt ten został stworzony przez czworo artystów, którzy zafascynowani są światem przyrody i technologii. Wśród nich znajdują się: Roman Bromboszcz, Piotr Grygor, Karol Firmanty i Hubert Wińczyk. Każdy z nich ma także doświadczenie ze sztuką audio i muzyką, w związku z czym duża część prac opiera się również na motywach dźwiękowych. Pokaz dodatkowo wzbogacony jest o elementy interaktywne, przez które odbiorcy mogą wpływać na charakter prezentacji.
Roman Bromboszcz, czyli artysta i naukowiec, podejmujący chętnie tematy cyberkulturowe. Jest on twórcą wielu stron internetowych, a także programów sterujących parametrami zmysłowymi człowieka. Stworzył cykle z zakresu poezji wizualnej i konkretnej, kilka wideo, obiekty hybrydowe oraz interaktywne. Jest on także projektantem ubiorów z elementami elektroniki i elektryczności.
Hubert Wińczyk to urodzony w 1985 roku Torunianin. Obecnie mieszka w Poznaniu, gdzie tworzy i kombinuje nad nowymi dziełami. Jest on m.in. artystą dźwiękowym, improwizatorem, cyklistą i edukatorem. Prowadzący warsztaty dźwiękowe dla dzieci i młodzieży na temat aktywnego słuchania otoczenia.
Piotr Grygor – tłumaczy procesy życiowe organizmów i przekłada je na dźwięk oraz obraz. Muzykuje także z roślinami i owadami, a w wolnych chwilach maluje falami mózgowymi. Zajmuje się on sztuką generatywną i algorytmiczną, posługując się przy tym instrumentami elektronicznymi i generatorami, przejawiającymi chaotyczne zachowania, tworzącymi kompleksowe i nieprzewidywalne interakcje.
Karol Firmanty jest programistą i muzykiem, który interesuje się szczególnie wykorzystywaniem technik generatywnych w muzyce. Zajmuje się on również improwizacjami i live codingiem. Poza muzyką tworzy creative coding – zaprogramował m.in. słuchowisko AR w ramach Poznańskiego Festiwalu Słuchowisk.
O tym, co przedstawia tytuł, jaka była myśl przewodnia wystawy oraz o swoich dziełach mówi Hubert Wińczyk, jeden z autorów ekspozycji
Ekspozycja dzieł ruszyła 5 listopada i potrwa do 5 grudnia.
Wstęp na wystawę jest całkowicie bezpłatny.
Więcej szczegółów na temat wydarzenia znajduje się na stronie głównej Galerii Sztuki „Wozownia”.
[grafika: Roman Bromboszcz, Struga życia]