Hongkoński hiphop, buddyjskie przypowieści, czy historie ze świata yakuzy – to wszystko czeka na widzów Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Podczas tegorocznej, 15. już edycji organizatorzy przygotowali dla miłośników kina pięćdziesiąt wyjątkowych tytułów, podzielonych na osiem sekcji.
Cały świat poznał już wyjątkowość kina koreańskiego, dzięki oscarowemu obrazowi Parasite. Z kolei na przełomie września i października niemal wszystkie rekordy popularności bił serial Sqiud Game. W rozgłośniach radiowych coraz częściej jesteśmy w stanie usłyszeć piosenki k-popowe, a w największych miastach w Polsce zjeść różnorodne azjatyckie potrawy. Wszystkie te czynniki przekładają się na coraz większe zainteresowanie kulturą azjatycką. Jednak czy można mówić tylko o jednej kulturze azjatyckiej? Czy warto zagłębić się nieco dalej i zobaczyć jak wiele bogactwa w sobie kryje?
15. edycja Festiwalu Pięć Smaków rozpocznie się 17, a zakończy 29 listopada. W tym roku organizatorzy zdecydowali się zorganizować wydarzenie w wersji hybrydowej, tak by każdy widz mógł wziąć w nim udział. O szczegółach mówi Jagoda Murczyńska – organizator.
Festiwal Pięć Smaków oferuje widzom nie tylko filmy, ale przede wszystkim możliwość edukacji. Biorąc pod uwagę szybki wzrost popularności krajów azjatyckich w Europie i Stanach Zjednoczonych, jest to doskonała okazja, by zagłębić się w ich kulturę i poznać codzienne życie. Jakie produkcje będzie można zobaczyć w tym roku?
W związku z wieloma przygotowanymi propozycjami na tegorocznej edycji organizatorzy wyróżnili aż 8 sekcji. Jedną z nich jest Tajwańskie kino queer.
Wyjątkowi bohaterzy, wiele ludzkich historii, wzruszeń i różne punkty widzenia. Właśnie to zaoferowali twórcy widzom tegorocznego festiwalu. Tajwan, a właściwie jego społeczeństwo, uważane jest obecnie za jedno z najbardziej progresywnych w Azji, jeśli nie na świecie. Ciekawe i poruszające historie czekają w aż siedmiu filmach.
Jak organizatorzy przygotowywali się do wyboru obrazów w tej sekcji? Co chcą przekazać uczestnikom festiwalu dzięki nim, biorąc pod uwagę obecną sytuację osób LGBT+ w Polsce?
Jedną z najważniejszych sekcji na tegorocznym festiwalu będzie Retrospektywa: Wong Kar Wai. Miłośnikom kina Wong Kar Wai jest z pewnością znany. Reżyser ukazuje Hongkong w wyjątkowych, zapadających w pamięć kadrach i jednocześnie potrafi wychwycić jego liryczne piękno. Na widzów festiwalu czeka aż siedem obrazów, w których będą mogli odkryć magię tego miasta z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych.
Uwagę przyciągają również pozostałe sekcje. Wśród nich można znaleźć: Sekcję olimpijką, Asian Cinerama, Birma dziś, Pokazy specjalne, a także Polskie Akcenty. Nie można pominąć również Nowego Kina Azji, czyli sekcji konkursowej. Znajdą się tam obrazy reprezentujące szeroki przekrój – przez nowe filmy i świeże głosy we współczesnym kinie Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, a także takie, które zaskakują formą i komentują bieżące wydarzenia.
Jednak Festiwal Pięć Smaków, to nie tylko filmy. To również spotkania z ekspertami, wykładowcami i specjalistami od kina i popkultury. W tym roku Akademia Azjatycka będzie odbywać się w całości online. Jakie tematy będą omawiane podczas dyskusji? Jakim twórcą widzowie będą mogli zadać pytania? Mówi Jagoda Murczyńska.
Będąc uczestnikiem Festiwalu Pięć Smaków, nie można pominąć również podcastu pt. ’Azja kręci’. Prowadzony jest on przez Jagodę Murczyńską i Marcina Krasnowolskiego, którzy tworzą wyjątkową przestrzeń dyskusji o najnowszych wydarzeniach z bogatego i niezwykle różnorodnego świata azjatyckich kinematografii.
Pierwszy odcinek festiwalowy jest już dostępny. Można w nim posłuchać o wspomnianym wcześniej hongkońskim reżyserze – Wong Kar Waiu.
Organizatorzy zapraszają na Festiwal Pięć Smaków do Kina Muranów i Kinoteki od 17 listopada do środy 24 listopada.
Szczegółowe informacje dotyczące karnetów i biletów dostępne są na stronie festiwalu.
Zwiastun 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków
[fot i wideo: materiały prasowe]