Corocznie od 16 listopada w Toruniu, jak i całej Europie, z inicjatywy UNESCO odbywa się święto tolerancji. Z tej okazji w mieście Kopernika organizowane są wydarzenia mające zwrócić uwagę na problem rasizmu i dyskryminacji.
Obchody Dnia Tolerancji rozpoczęły się od rozegrania na stadionie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego Meczu Tolerancji. Na boisku rywalizowali studenci i studentki UMK m.in. z Ukrainy, Niemiec, Turcji, czy Hiszpanii. Ponadto przez cały tydzień w toruńskich szkołach odbywały się zajęcia dotyczące tolerancji, a miasto aktywnie wspierało to wydarzenie. Czym dla toruńskich studentów i młodzieży jest tolerancja, i jak rozumieją jej znaczenie?
Często w mediach czy na ulicach miast, można usłyszeć głosy, które mogą sugerować, że w Polsce pojęcie tolerancji w społeczeństwie jest wyobcowane. Jakie zdanie mają na ten temat mieszkańcy Torunia?
W ostatnim czasie w Polsce miały miejsce protesty oraz marsze, które mają na celu zwrócić uwagę na problemy, dotyczące osób z grupy LGBT+. Czy wystarczającą uwagę zwraca się na zjawisko Tolerancji?
Ponadto w ramach obchodów Dnia Tolerancji Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotował sześć filmów z historiami studentów i studentek. Wybrane osoby opowiadają między innymi o tym, dlaczego wybrali UMK i czym jest dla nich tolerancja.
Kolejne materiały z pozostałymi uczestnikami będą ukazywały się co tydzień, na kanale UMK TV.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO.
[fot: oficjalna grafika wydarzenia]