24 lutego świat obiegła przerażająca informacja – rosyjskie wojska rozpoczęły atak na Ukrainę. Pod ostrzałem znalazło się wiele miast, w tym stolica, Kijów. W wielu miejscach w Polsce pojawiły się niebiesko-żółte flagi, a społeczeństwo zaczęło wyrażać swoje oburzenie w trakcie licznych manifestacji. Również mieszkańcy Torunia postanowili wyjść na ulicę, aby okazać wsparcie sąsiadom i potępić rosyjskie działania.
Nawet niska temperatura nie była w stanie przeszkodzić mieszkańcom Torunia w zgromadzeniu się we wspólnym i ważnym celu. W miniony weekend przed pomnikiem Mikołaja Kopernika odbyły się dwa protesty, aby okazać solidarność i pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. O godzinie 19:00 w piątek 25.02.2022r. odbył się pierwszy z nich pod hasłem „We Stand With Ukraine – Jesteśmy z Ukrainą” zorganizowany przez Toruńską Brygadę Feministyczną oraz Instytut przeciwdziałania Wykluczeniom. Zgromadzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymn Ukrainy. Następnie głos zabrała jedna z lokalnych działaczek – Anna Lamers, która nawoływała do wsparcia prowadzonych działań. Nie brakowało również podziękowań ze strony samych Ukraińców jak i Białorusinów, a także przemowy jednego z księży, który nawoływał do wspólnej modlitwy i dziękował za okazaną dotychczas pomoc.
Po takim wstępie, tłum wspólnie wyruszył ulicą Chełmińską w stronę Alei Solidarności. Policja zablokowała ruch, a do tej pory opustoszałe ulice Torunia, zostały zalane przez powiewające na wietrze niebiesko-żółte flagi i transparenty z licznymi hasłami. Nie zabrakło również głośnych okrzyków wyrażających zarówno solidarność z Ukrainą, jak i dezaprobatę wobec rosyjskich działań. Protestujący przemaszerowali przez Wały Gen. Władysława Sikorskiego, ul. Leona Szumana, ul. Świętej Katarzyny, a następnie ul. Szeroką powrócili pod pomnik słynnego astronoma. Ostatecznie zgromadzenie było większe niż na początku, ponieważ wielu przechodniów dołączało w trakcie. Był to koniec piątkowego protestu, jednak nie koniec manifestacji dla mieszkańców Torunia.
Następnego dnia, w sobotę o godz. 12:00, kilkuset mieszkańców ponownie zgromadziło się na Toruńskiej Starówce, aby wspólnie uczestniczyć w proteście „UAnow&forever”, którego organizatorami była Fundacja International Leauge. Wśród obecnych dało się dostrzec nie tylko ukraińskie, ale także białoruskie flagi. I tym razem nie zabrakło licznych przemów, jednak charakter tego spotkania był zupełnie inny niż tego z dnia poprzedniego. Podczas demonstracji zostały przekazane najważniejsze informacje dotyczące zbiórki pieniędzy, artykułów dla uchodźców, a także innych możliwości pomocy potrzebującym. Koordynatorem całego wydarzenia był Andrii Bondarenko. Głos zabrała także jedna ze studentek naszego uniwersytetu – Veronika Matush:
– Chciałabym wszystkim bardzo podziękować, jesteście serio niesamowici! […] Dziękuję wam za obecność, za to że poświęcacie swój czas i jesteście teraz tutaj, z nami. Dla nas to się bardzo liczy, każda pomoc się liczy – mówi studentka.
Między przemowami odtwarzane były ukraińskie utwory muzyczne, które nadawały całemu wydarzeniu unikalnego charakteru. Następnie głos zabrała pani Ania – Białorusinka, która prosiła o rozważne wybieranie produktów z naszych sklepów, unikając przy tym tych pochodzących z rynku rosyjskiego i białoruskiego.
– Wprowadźmy sankcje indywidualne. Każdy z nas może wprowadzić takie sankcje! – mówi Białorusinka.
Następnie wraz z kapłanem została odmówiona modlitwa w dwóch językach. W trakcie całego protestu nieustannie dało się słyszeć hasła : „Niech żyje wolna Ukraina!„, „Solidarni z Ukrainą!„, „Ukraina bez Putina!„, „Solidarność naszą bronią!„. W międzyczasie za samym pomnikiem Mikołaja Kopernika prowadzona była zbiórka potrzebnych produktów oraz pieniędzy. Jeden z Ukraińców nawoływał także do nagłaśniania sprawy:
– Chciałbym was zaprosić do akcji. Jeżeli będziecie widzieć filmiki z wojny na Ukrainie, żebyście udostępniali, żeby ludzie byli poinformowani o tym, co się dzieje w świecie.
Przemowę wygłosił również weteran rosyjski – Stanislav. Na końcu protestu został odśpiewany hymn Ukrainy, a także pieśń narodowa. Nie obyło się łez, emocji i wielu podziękowań. Wielokrotnie podkreślano, jak ważna jest pomoc w tak trudnym dla ukraińskich rodzin okresie.
Na terenie Torunia prowadzone są punkty zbiórek pomocy humanitarnej dla wojska ukraińskiego i uchodźców:
– ul. Piekary 33, 2 piętro
– ul. Słowackiego 63 m.2 (najlepiej pukać w okno)
– ul. Chrobrego 105/107 – od poniedziałku w godz. 16:15–20:00.
– także na kampusie uniwersyteckim, we wszystkich wydziałach i akademikach [Studenci UMK #napomocUkrainie]
Najbardziej potrzebne są śpiwory, karimaty, koce, bielizna termoaktywna, a także pieniądze na zakup sprzętu. Dodatkowe informacje na temat wsparcia działań na rzecz Ukrainy, można znaleźć na stronie UAnow&forever – PL na Facebooku. W razie potrzeby można kontaktować się również bezpośrednio z Veroniką Matush (tel. 731090690) oraz Andrijem Bondarenko (tel. 510461080).
Pełna fotorelacja dostępna na Facebooku Radia Sfera UMK – [zdjęcia z piątku], [zdjęcia z soboty].
[fot.: Wiktoria Woźniak]