W dniach 22-24 kwietnia odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tegoroczna odsłona wydarzenia zawiera podział aż na 14 bloków tematycznych. Z kolei na inaugurację organizatorzy zaplanowali piknik astronomiczny w plenerze, pod niebem pełnym gwiazd.
Jaki jest cel festiwalu?
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki to szereg przedsięwzięć, organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Celem wydarzenia jest popularyzacja nauki oraz sztuki wśród mieszkańców. Prezentowane są w jego ramach osiągnięcia z różnych dziedzin, od astronomii do biomedyki. Uczestnicy mają możliwość poznania wielu miejsc, na co dzień niedostępnych. Są to np. naukowe laboratoria czy warsztaty pracy uczonych i artystów. Imprezy na tym wydarzeniu obejmują: spotkania, prezentacje, wykłady, dyskusje, wycieczki, wystawy, warsztaty i konkursy.
Oferta 20. edycji festiwalu
Tegoroczna edycja Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zawiera program ponad 80 imprez, podzielonych na 14 bloków tematycznych: artystyczny, biomedyczny, ekologiczny, historyczny, czy podróżniczy. Wydarzenia będą odbywać się w pięciu strefach: na toruńskiej Starówce, kampusie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziale Sztuk Pięknych UMK, Podgórzu i w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
O szczegółach tegorocznej edycji mówi koordynatorka festiwalu – Anna Wielbińska.
Przy Auli UMK, 22 kwietnia o godzinie 18:00 odbędzie się inauguracja w postaci pikniku astronomicznego. Uczestnicy wysłuchają opowieści o Toruniu, planetoidach, egzoplanetach i o największym w Europie Środkowo-Wschodniej radioteleskopie. Pokazane zostaną astrofotografie z miastem w kadrze, a także dowiemy się, jaka jest odległość od Grodu Kopernika do kosmosu. Na kampusie będzie można obserwować wędrówkę łazika marsjańskiego, a także oderwać wzrok od ziemi i spróbować swoich sił z teleskopem. Oprócz tych atrakcji, dla widzów została przygotowana wirtualna podróż na Księżyc. Inauguracje zamknie koncert muzyki elektronicznej.
Dzień później, w jaskini mądrości, dowiemy się, czym żywili się ludzie po wygnaniu z raju, a czym jest żywność funkcjonalna. Poznamy również sposoby na odparcie oszustw polityków. Pojedziemy także w rajdzie rowerowym, podczas którego przemierzymy szlak toruńskiej marynarki wojennej z okresu międzywojennego. Zainteresowani muszą stawić się o godzinie 10:00 przy punkcie widokowym na Kępie Bazarowej (ul. Majdany).
Wieczorem rozpocznie się „Noc kultury w Maiusie”. W Collegium Maius będzie można spotkać wiele kultur. Czas zajmą gry terenowe, warsztaty z kaligrafii chińskiej, pokazy, prelekcje oraz czytanie performatywne.
Ostatniego dnia festiwalu, odbędzie się rejs po Wiśle, podczas którego uczestnicy zwiedzą jednostki pływające. Weekendowe wydarzenie zakończy się w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Muzycy zagrają koncert pt. „20 piosenek na 20-lecie Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki”. Wykonane zostaną największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.
Z okazji jubileuszu, organizatorzy przygotowali wiele nowości.
Festiwal to nie tylko prelekcje i warsztaty. Z okazji święta nauki i sztuki, uczestnicy mogą wziąć udział także w konkursach. Więcej na ich temat mówi koordynatorka festiwalu.
Wstęp jest bezpłatny, jednakże wejściówki na poszczególne wydarzenia należy nabyć jak najszybciej drogą elektroniczną. Wiele atrakcji ma bowiem ograniczoną liczbę uczestników.
[WYSZUKIWARKA WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH]
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku, a także na oficjalnej stronie wydarzenia.
[grafika: oficjalne materiały organizatorów, pixabay.com]