Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, kim jest Katarzyna Bonda. Pisarka, znana polskim fanom kryminalnych historii, odwiedziła swoich toruńskich czytelników w zeszły czwartek. Spotkanie autorskie odbyło się w ramach trwającego obecnie projektu Gwiazdozbiór Kryminalny.
Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to projekt, w ramach którego odbędą się spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami „kryminalnymi”, warsztaty pisarskie, panele dyskusyjne oraz spotkania z ekspertami. Zakończy się on galą, podczas której zostanie przyznana nagroda za kryminalny debiut roku 2021.
O swoim podekscytowaniu, organizowanym spotkaniem autorskim, Katarzyna Bonda wypowiedziała się już podczas śniadania prasowego, w hotelu Mercure, gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie projektu:
Po pandemicznej przerwie Katarzyna Bonda była w stanie nareszcie spotkać się z czytelnikami swojej twórczości. Jako pierwszy gość projektu rozpoczęła serię zaplanowanych czytelniczych spotkań autorskich. Miłośnicy książek ciekawi i podekscytowani spotkaniem z pisarką, wypełnili po brzegi salę przygotowaną specjalnie na to wydarzenie przez Książnice Kopernikańską. Natomiast głównym przedmiotem zainteresowania była naturalnie najnowsza książka autorki – „O włos” wydana 23 marca 2022 roku. Cała rozmowa prowadzona była przez – również znanego z literatury kryminalnej – Roberta Małeckiego.
Pomimo doskonałego klimatu pełnego komizmu i lekkości nie obeszło się bez poruszania tematów poważnych i aktualnych. Autorka podzieliła się swoimi refleksjami dotyczącymi inwazji Rosji na Ukrainę i emocjami, które w związku z tym jej towarzyszą.
Kłopotliwym elementem dla niektórych słuchaczy mogło być „przeinformowanie”. Innymi słowy, osoby, które nie przeczytały jeszcze najnowszej pozycji, musiały niestety „zamknąć uszy”, ponieważ od premiery minął już jakiś czas, przez co pisarka pozwoliła sobie na drobne spoilery.
Pierwsza część spotkania minęła niezwykle szybko. Było to skutkiem wspomnianej wcześniej przyjemnej atmosfery samej rozmowy prowadzonej przez Roberta Małeckiego z pisarką. Oboje nie szczędzili sobie żartów, na które publiczność reagowała oczywiście śmiechem, a także gromkimi brawami.
W końcu przyszedł czas na, chyba najbardziej wyczekiwaną przez czytelników, część spotkania. Mogli oni zadać autorce, swoje własne pytania. Większość z nich nie dotyczyła jednak nowej książki, a warsztatu pisarskiego i pracy autorki od tak zwanego „zaplecza”.
Najbardziej intrygującym tematem poruszonym przez jednego ze słuchaczy, był wątek dotyczący trudności, jakie może napotkać pisarz podczas zbierania materiałów na stworzenie powieści. Katarzyna Bonda jest pisarką, która słynie z niebywałej zaciekłości. Jak sama powiedziała podczas wywiadu: Ja się nie zatrzymuję. Jak mi na czymś zależy, to jestem czołgiem, nie zatrzyma mnie Pani, jak tutaj mnie wywalą, to pójdę tam. Zapał autorki jest niebywale godzien podziwu. Szczególnie gdy zauważymy, że research, który wykonuje, by zebrać potrzebne materiały do napisania fabuły, jest psychicznie obciążający. Autorka w przygotowaniach do kolejnych powieści sięga po różne autentyczne źródła – dokumentację sądową prawdziwych zbrodni, opisy z sekcji zwłok czy też rozmowy z przestępcami.
W tych działaniach pisarki widać dawną dziennikarską zaciekłość do zbierania informacji, przetwarzania i dążenia do prawdy, która doskonale współpracuje z pisarskim piórem. Kto wie, być może dzięki tej syntezie Katarzyna Bonda stała się mistrzynią polskiego kryminału.
Ponadto wątkiem bardzo fascynującym i cieszącym się dużym zainteresowaniem publiczności była droga pisarki do wydania swojego pierwszego debiutu i momentami bolesna walka z wydawnictwami. Można by powiedzieć, że „o włos” nie udało jej się dostać na polski rynek czytelniczy, tym bardziej że pisała dość niepopularną odmianę jak na tamte czasy – powieść kryminalną. Co więcej, mieszkańcy Torunia mieli okazję do wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez organizację „Maszyna do pisania”, gdzie Katarzyna Bonda zdradziła im tajniki swojej pracy twórczej.
Chętni tuż po spotkaniu mogli również stanąć w okazałej kolejce po autograf i zdjęcie. Nie zabrakło pozytywnych opinii ze strony obecnych i przyszłych czytelników Bondy, która porwała wszystkich swoim stylem bycia i ciekawymi opowieściami.
Na stanowisku księgarni Kafka i spółka można było przez cały czas wydarzenia zakupić wszystkie z wydanych do tej pory przez autorkę książek. Dzieła nabyli nie tylko fani, ale również osoby, które dopiero zapoznają się ze światem tego gatunku, jak i twórczością królowej polskiego kryminału.
Przed nami więcej niesamowitych spotkań z autorami kryminalnych historii. Do Torunia zawitają jeszcze:
5 maja: Robert Małecki – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
26 maja: Katarzyna Puzyńska – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
9 czerwca: Ryszard Ćwirlej – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
15 września: Maciej Siembieda – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
20 października: Marta Matyszczak – Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
26 listopada: Wojciech Chmielarz – Teatr Muzyczny, Żeglarska 8
Wszystkie spotkania odbędą się o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny.
[Redakcja tekstu i dźwięk: Małgorzata Chabowska, Patrycja Pezdan]
[Zdjęcia: Tomasz Dorawa/Książnica Kopernikańska]