3 października 2022 roku rozpoczęliśmy siedemdziesiąty ósmy rok akademicki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uroczystości inauguracyjne miały miejsce tradycyjnie w Auli UMK. Wydarzenie zgromadziło najważniejsze osobistości uczelni, Torunia oraz województwa kujawsko-pomorskiego.
W Auli pojawili się m.in. Rektorzy zaprzyjaźnionych z UMK kujawsko-pomorskich uczelni, Marszałek Województwa Piotr Całbecki, a także Prezydent Miasta Torunia, Michał Zaleski. Rektor tradycyjnie rozpoczął rok akademicki z (dźwiękową) pomocą swoich insygniów, a w gronie studentów oficjalnie przybyło pierwszorocznych.
Trudne czasy
Nowy rok akademicki rozpoczynamy w cieniu toczącej się na Ukrainie wojny. Związane z tym konfliktem podwyżki cen energii elektrycznej i ogrzewania mogą utrudnić funkcjonowanie uczelni. Szkoły wyższe liczą jednak na zwiększenie państwowych subwencji oraz wprowadzenie działań osłonowych, które poprawiłyby ich trudną sytuację finansową. Mówi Rektor Andrzej Sokala.
Uczelnie w Polsce mają różne pomysły na oszczędności. Niewykluczone, że także UMK będzie wprowadzać w tym roku podobne niestandardowe rozwiązania.
Także realizowane przez UMK inwestycje, przez podwyżki cen oraz trudną sytuację na rynku budowlanym, mogą być zagrożone.
Trochę optymizmu
Mimo trudnych czasów istnieją jednak powody do optymizmu. W 2023 roku będziemy obchodzić 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Największym wydarzeniem obchodów okrągłej rocznicy urodzin patrona toruńskiego uniwersytetu będzie współorganizowany przez UMK Światowy Kongres Kopernikański. Tak Rektor UMK zapowiadał całe przedsięwzięcie:
„Obejmie on cykl międzynarodowych konferencji poświęconych nie tylko Kopernikowi, ale także wszystkim dziedzinom nauki, którymi się zajmował, jak na prawdziwego człowieka renesansu przystało – a więc astronomii, prawu, medycynie, filozofii i ekonomii. […] Kongres i towarzyszące mu wydarzenia organizować będziemy wraz z Uniwersytetami Jagiellońskim i Warmińsko-Mazurskim, z Instytutem Historii Nauki PAN, a także samorządami Torunia, Krakowa, Olsztyna, województwa kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego oraz z licznymi towarzystwami naukowymi.”
Przyznanie kolejnego tytułu doktora honoris causa nastąpi dopiero 19 lutego 2023 roku, czyli w dzień urodzin Mikołaja Kopernika oraz Święto Uniwersytetu.
W ubiegłym roku akademickim uczelni udało się podnieść swoją pozycję naukową. Po raz trzeci znalazła się w prestiżowym Rankingu Szanghajskim. Tym samym UMK znalazł się w wąskim gronie jedenastu polskich szkół wyższych obecnych w zestawieniu oraz wśród pięciu najlepszych polskich uniwersytetów. Dodatkowo:
„[…] nasze aktywne uczestnictwo w konsorcjum [YUFE] pokazało, że jesteśmy liczącym się i doskonale rozpoznawalnym uniwersytetem, z powodzeniem radzącym sobie w środowisku międzynarodowym.”
Nadzieje pierwszaków
Według danych UMK do grona studentów w tym roku dołączyło 6460 osób, a jedenaście tysięcy kontynuuję naukę w uczelni. Zapytani przez nas pierwszoroczniacy czekają na włączenie się w życie kampusu. Chcą także rozpocząć zawieranie nowych znajomości.
Mają także nadzieję, że tym razem nauka w trybie stacjonarnym powróci na dobre – tym bardziej, że praktycznie cały czas w szkole średniej spędzili na nauce zdalnej.
Garść informacji
Znamy już najważniejsze daty rozpoczynającego się roku akademickiego. Do studenckiego kalendarza na najbliższe tygodnie warto wpisać 31 października oraz 2 listopada, które są dodatkowymi dniami wolnymi. Wiemy także, kiedy odbędą się Piernikalia – wydarzenie zaplanowano na termin 19-21 maja 2023 r. Pełne informacje o organizacji roku akademickiego 2022/2023 znajdziecie na stronie UMK.
Strona dla pierwszoroczniaków przygotowana przez Uniwersytet mogą przydać się nie tylko świeżakom. Podstawowe informacje o studiowaniu, zakwaterowaniu w akademikach i wiele innych znajdziecie także na stronie Samorządu Studenckiego.
Materiał: Herbert Ochimowski
Tekst: Zuzanna Pilimon
[fot. Andrzej Romański]