Rozpoczęła się 26. edycja ogólnopolskiej akcji „Żółty tydzień”. Celem akcji jest edukacja o zagrożeniach związanych z Wirusowym Zapaleniem Wątroby.
Do punktów szczepień na terenie całego kraju organizatorzy zapraszają osoby, które rozpoczęły cykl szczepień wiosną oraz te, które dopiero chcą przystąpić do szczepień. Punkty biorące udział w akcji „Żółty Tydzień” oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa oraz szczepionki monowalentne, czyli takie, które chronią przed jednym z typów wirusa.
W Toruniu do akcji „Żółty tydzień” włączyły się następujące placówki:
- Lecznice Citomed, ul. Curie Skłodowskiej, tel. 56 658 44 22 lub 56 658 44 05
- NZOZ Na Skarpie, ul. Konstytucji 3 Maja 19, 56 650 80 01
- Przychodnie Lekarskie Tormed Sp. z o.o., ul. Świętopełka 26, 56 623 30 76
Do zakażenie WZW typu A zachodzi poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusami wody pitnej, oraz surowych pokarmów w niej mytych. Zachorowaniu sprzyja bliski kontakt z osobami zakażonymi we wczesnym, bezobjawowym okresie choroby, gdy zakażony nie jest jeszcze świadomy infekcji.
Do zakażenia WZW typu B młodych ludzi najczęściej dochodzi przez kontakty seksualne, zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych czy salonach tatuażu. Do zakażenia może dojść nawet w siłowni. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.
Reporterka Radia Sfera Marta Łazarska sprawdziała jaką świadomość o zagrożeniach WZW mają studenci UMK:
Zapobieganie
W przypadku WZW typu A podaje się szczepionkę w dwóch dawkach w odstępie 6-12 miesięcy. – W chwili obecnej głównie zagrożone WZW typu A są osoby podróżujące do Turcji, Tunezji, Egiptu. Nie ma żadnej wątpliwości, że każdy kto podejmuje właśnie plan wakacyjny w takich krajach, powinien być zabezpieczony przeciwko WZW typu A poprzez szczepienie – wyjaśnia na stronie akcji prof. Andrzej Radzikowski z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podstawowy schemat szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje trzy dawki, drugą po miesiącu od pierwszego szczepienia a trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki. Tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A i typu B.
Statystyki
- 2 000 000 000 – liczba zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B. To ok. 1/3 ludności świata;
- 350 000 000 – ludzi na świecie cierpi na przewlekłe zapalenie wątroby typu B;
- 1 400 000 – nawet tyle nowych zachorowań na wzw typu A jest rocznie na świecie3;
- 1 000 000 – osób na świecie umiera każdego roku z powodu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B;
- 500 000 – to przypuszczalna liczba nosicieli wirusa zapalenia wątroby typu B w Polsce;
- 1 500 – osób w Polsce rocznie ulega zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu B;
- 100 – razy bardziej zakaźny niż wirus HIV jest wirus zapalenia wątroby typu B.