„Miło mi, że mogę gościć w Toruniu, moim ulubionym mieście”. Tymi słowami przywitał się z czytelnikami Marek Krajewski w sobotę (19.11.2022) podczas spotkania autorskiego przeprowadzonego w ramach serii „Literackie przygody młodych – gry planszowe w służbie książce”.
„Literackie przygody młodych – gry planszowe w służbie książce” to cykl spotkań zorganizowany dla fanów planszówek w każdym wieku. Imprezy organizowane są cyklicznie, a teraz w ramach projektu zaproszono niezwykłego gościa, autora kryminałów, Marka Krajewskiego. Było to trzecie już spotkanie autorskie pisarza, które odbyło się w Toruniu. Tym razem fani licznie wypełnili salę przygotowaną na to wydarzenie przez Książnicę Kopernikańską.
Głównym celem spotkania była promocja najnowszej książki pt. „Błaganie o śmierć”, która swoją premierę miała 12 października. Jest to trzynasty tom serii o Eberhardzie Mocku i jednocześnie pożegnanie z bohaterem, gdyż Marek Krajewski postanowił już na dobre powiedzieć „do widzenia” swojej postaci.
Wypowiedzi Marka Krajewskiego były przemyślane, pełne kultury i wypowiadane w sposób tak zachęcający, że nie było możliwości, aby choć na chwilę myślami odpłynąć w inne rejony. Autor jednocześnie nie zdradzał fabuły książki, czego deczko się bałam, zważając, że ukazała się ponad miesiąc temu. Twórca wspomniał także o swoim następnym projekcie, który na razie zachowuje w tajemnicy i bardzo niewiele o nim mówi. Jeżeli już mówi, to udziela dyplomatycznych odpowiedzi w stylu „nie potwierdzę ani nie zaprzeczę”. Ma on się ukazać w następnym roku, a jak sam pisarz wspomniał, czuł się nieco niekomfortowo w trakcie pisania.
Rozmowie o nowej książce, a także serialu „Erynie” oraz współpracy z reżyserem (Borys Lankosz) i aktorami (m.in. Marcin Dorociński). Towarzyszyły temu również tematy życia codziennego, procesu twórczego oraz życia osobistego. Pisarz nie szczędził sobie anegdotek oraz żartów, co nadało spotkaniu bardzo sympatyczny klimat. Kontrastowało to z pytaniami, jakie zadawał prowadzący wywiad – Jarosław Jaworski – które często poruszały trudne tematy takie jak alkoholizm, czy brutalna strona bohatera książki. Nawet o tym autor wypowiadał się w sposób kulturalny i ze swego rodzaju elegancją.
Fani mieli okazję zadawać pytania Krajewskiemu w trakcie spotkania, a także na samym końcu. Pomimo że na początku wydawało się, że mogą się one nie pojawić, to później najbardziej dociekliwi czytelnicy zadawali wiele interesujących pytań. Pisarz osobiście pilnował, aby odpowiedzieć na każde z nich. Jego otwartość naprawdę mnie zaskoczyła, gdyż dzielił się ze słuchaczami nawet takimi informacjami, jak ile godzin dziennie pracuje i kto przygotowuje mu obiady do pracy. Na pewno nie tylko prowadzącego wywiadu, ale i słuchaczy zaskoczyło to, jak taki miły i sympatyczny mężczyzna może pisać tak brutalne książki i wciąż pozostać sobą. Na to pytanie odpowiedź była prosta: „Mocka i Popielskiego zostawiam w pracy”.
Wiele zadanych pytań dotyczyło najbardziej nurtującej fanów kwestii: „Czy to już na pewno koniec?”. Innych ciekawiła kolejność czytania książek. Pojawiły się także pytania o ewentualne trudności ze znalezieniem wydawcy, czy o miejsca, w jakich rozgrywa się akcja powieści autora. Pisarz wspominał także z uśmiechem na ustach swoje początki i czasy szkolne, gdy nauczyciel języka polskiego, podczas oddawania wypracowań mówił mu: „Krajewski, staraj się opanować myśli i pióro, trója”. Padło także kilka słów o pracy wykładowcy na uniwersytecie we Wrocławiu, ukochanym mieście Marka Krajewskiego.
Po zakończeniu pierwszej części spotkania, czyli wywiadu, czytelnicy mieli okazję zamienić kilka słów twarzą w twarz z autorem, podpisać swoje egzemplarze książek oraz zrobić sobie z nim zdjęcie. Po spotkaniu autor odpowiedział jeszcze na kilka pytań.
Rozmowa z Markiem Krajewskim
Czy opinia czytelników bardzo wpływa na pańską twórczość? Czy w trakcie pisania stwierdza Pan, że skoro coś nie spodobało się czytelnikom, to w następnej książce nie będzie Pan poruszał tego tematu?
Czy wraz z zakończeniem pewnego etapu, jakim jest seria o Mocku, myślał Pan o wyjściu ze swojej literackiej strefy komfortu i spróbował swoich sił w czymś nowym na przykład innym gatunku literackim?
Noc planszówek
Na sam koniec, kilku uczestników odpowiedziało na pytania odnośnie wydarzenia, o tym jakie są ich wrażenia po spotkaniu, a także całej twórczości Marka Krajewskiego.
Spotkanie z Markiem Krajewskim odbyło się w ramach cyklu spotkań: „Literackie przygody młodych – gry planszowe w służbie książce”. Zainteresowani mogą przychodzić, aby wspólnie pograć w planszówki. Więcej o wydarzeniu opowiedział Paweł Kozłowski.
Ponadto, w 25.11-26.11.2022 w Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się finał cyklu spotkań Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.