Za nami drugi z koncertów, zaplanowanych w ramach Artus Festival 2023. Podczas tego wieczoru przed publicznością wystąpił światowej klasy artysta – Anthony Adkins, który zaprezentował utwory Bacha, Chopina i Mozarta.
Anthony Adkins to muzyk angielskiego pochodzenia i absolwent jednej z najlepszych akademii muzycznych – Royal College of Music. Po ukończeniu nauki w placówce wygrał stypendium Chopinowskie. Pozwoliło mu ono na podjęcie nauki u prof. Jana Hoffmana w Akademii Muzycznej w Krakowie. Za swój bogaty dorobek artystyczny otrzymał w czerwcu 2023 roku honorowe odznaczenie British Empire Medal, od obecnego Króla Wielkiej Brytanii – Karola III. Artysta występował na scenach w różnych zakątkach świata, jednak, jak przyznał podczas koncertu, darzy Polskę szczególnym sentymentem, ponieważ jego żona pochodzi z tego kraju. Wielokrotnie brał udział w wydarzeniach związanych z Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni. Początkowo pianista miał jedynie supportować występ wokalistki Katarzyny Groniec, jednak jej koncert został przełożony i odbędzie się w innym terminie.
Program koncertu
Kiedy zajęłam jedno z wolnych miejsc w sali, zobaczyłam, że na krzesłach leżą kartki ze spisem utworów, które jako publiczność usłyszymy tego wieczoru. Bardzo lubię ten zwyczaj, najczęściej pojawia się on na koncertach muzyki klasycznej. Słowa wypowiadane przez prowadzącego szybko ulatują z pamięci, a dzięki wydrukowanej rozpisce czuję pewien rodzaj spokoju i wiem w jakim momencie koncertu się znajduję. Bywa to pomocne także przy późniejszym szukaniu utworu, którego tytułu nie pamiętam, a wyjątkowo mi się spodobał. Być może ma to również sprzyjać temu, aby, widzowie nie klaskali w przerwie między częściami danego dzieła, co jest zgodne z zasadami muzycznego savoir vivre.
Artysta bardzo pozytywnie zaskoczył mnie doborem repertuaru, ponieważ zawierał on utwór Bacha, walce i inne kompozycje Chopina oraz Sonatę C-dur Mozarta. Są to utwory znane szerszemu gronu słuchaczy muzyki klasycznej. Jej autorzy należą do listy moich ulubionych twórców w tym gatunku muzyki, dlatego wysłuchanie ich interpretacji na żywo było dla mnie miłą niespodzianką. Inną rzeczą, która wzbudziła mój podziw było to, że Anthony Adkins przez cały, niemal godzinny występ, ani razu nie korzystał z pomocy nut. Nawet podczas dwukrotnego bisu, każdy fragment był zagrany z pamięci.
Interpretacja utworów
Gdybym miała opisać interpretację utworów w wykonaniu Adkinsa ujęłabym ją jako niezwykły taniec palców na klawiaturze. Jego gra była pełna pasji i emocji, co było widoczne także na twarzy artysty. Atmosfera, która panowała na sali wśród miękkich oraz intensywnych brzmień była czymś niesamowitym. Artysta bardzo dobrze oddawał klimat granych przez siebie utworów, jednocześnie do każdego z nich dodawał coś od siebie, chociażby za pomocą dynamiki.
Największe wrażenie zrobiły na mnie walce Chopina, które w tym wykonaniu miały w sobie dużo tajemniczości i melancholii. Wzbudzały wśród słuchaczy nastrój zamyślenia i zachęcały do powrotu do osobistych wspomnień. Nie inaczej wyglądało to w przypadku kompozycji Mozarta. Napisane w tonacji durowej, pianista wykonał je z wielką lekkością i gracją .Kiedy wybrzmiały już nuty ostatniego utworu wymienionego w spisie, artysta zagrał dla publiczności jeszcze dwa bisy. Wychodząc z budynku po zakończonym koncercie, wciąż towarzyszyły mi dźwięki muzyki oraz myśl, że nieczęsto zdarza się posłuchać tak dobrych wykonań Chopina.
Tak o swoich wrażeniach z koncertu mówią inni słuchacze:
Przełożony koncert Katarzyny Groniec odbędzie się 27 sierpnia 2023 roku w Dworze Artusa. Bilety zakupione na koncert 9 sierpnia, zachowują swoją ważność. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Dworu Artusa.