Trzeci dzień naukowego maratonu Światowego Kongresu Kopernikańskiego za nami. W trakcie wielu wykładów prelegenci z Sekcji Astronomii, Kulturoznawczej i Historii Medycyny odwoływali się do teorii Mikołaja Kopernika i przedstawiali własne podejście do postaci wybitnego astronoma.
Podczas wykładów sekcji dotyczącej historii astronomii, naukowcy skupili się na urządzeniach i instrumentach pomocnych współczesnym Kopernikowi uczonym w poznawaniu i opisywaniu otaczającej ich rzeczywistości. Gerd Graßhoff (Humboldt University) skupił się na olsztyńskim heliografie Kopernika, natomiast Richard L. Kremer (Dartmouth College) referował o tablicach astronomicznych z 1428 roku. W trakcie popołudniowej serii wykładów poruszano także mniej ścisłe aspekty pracy toruńskiego astronoma, przedstawiając jego kompetencje… astrologiczne.
Przyjęcie teorii heliocentrycznej było przełomowym punktem w badaniach astronomicznych. Nieco niespodziewanie, ta sama teoria wpłynęła także na postrzeganie człowieka w ówczesnej medycynie. Mówi prof. Anita Magowska.
Historia Medycyny podczas Kongresu na UMK
Podczas panelu poświęconemu historii medycyny Felicitas Soehener (Uniwersytet Heinricha Heinego w Düsseldorfie) podejmował temat reformy w psychiatrii w RFN. Piotr Skalski (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) mówił o współpracy zagranicznej przemysłu farmaceutycznego w PRL. Na zakończenie Andreas Juetteman (Brandenburgska Szkoła Medyczna) przedstawił wykład o gruźlicy i o tym, jak podejście do jej leczenia przedostało się z małej wioski na Śląsku do Kanady.
Uczestniczki obrad sekcji historii medycyny podzieliły się także swoją wiedzą o śladach działalności naukowej Mikołaja Kopernika.
Kulturoznawcy na Światowym Kongresie Kopernikańskim
Badacze zajmujący się kulturą, w ramach swoich obrad zarówno cofnęli się w czasie do wieków minionych, jak i zaprezentowali wnioski dotyczące teraźniejszości. Hubert Łaszkiewicz (Uniwersytet Warszawski) przedstawił stanowisko Kościoła Katolickiego wobec Mikołaja Kopernika na przestrzeni lat. Z kolei Adam Mazurkiewicz (Uniwersytet Łódzki) podczas panelu literaturoznawczego zaprezentował wykład o Koperniku jako bohaterowi powieści sensacyjnych „Zdrada Kopernika” i „Konstelacja Zbrodni”. Panel historyczno-artystyczny skupił się na badaniach konserwatorskich (Justyna Olwszewska-Świetlik – Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i nieznanym portrecie naukowca (Solongo Gansukh i Jarosław Rogóż – UMK).
Na godzinę 16:00 zaplanowano debatę „Czy Kopernik jeszcze nas kręci?”. Zebrani w Toruniu naukowcy będą dyskutować także o tym, jak postać Kopernika może dzisiaj inspirować zarówno dzieci jak i dorosłych. Mówią dr Marcin Lutomierski (UMK) oraz dyrektor Domu Kopernika Michał Kłosiński.
Więcej informacji na temat Światowego Kongresu Kopernikańskiego znaleźć można na stronie internetowej.
Materiał współtworzyli: Zuzanna Pilimon, Robert Górecki, Piotr Zimmermann, Renata Grudzińska.