23 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Bożena Bednarek-Michalska z Biblioteki Uniwersyteckiej UMK wyjaśnia zawiłości związane z kopiowaniem książek w bibliotekach.
Święto zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, aby promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Jak informuje serwis Światowy Dzień Książki krajem pochodzenia świata jest Hiszpania. W Katalonii 23 kwietnia jest obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Dla nas to okazja do przywołania rozmowy Aleksandry Pospieszyńskiej z Bożeną Bednarek-Michalską, z-cą dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej ds. Informacji i Innowacji, przeprowadzonej 19 marca 2013 roku. W rozmowie Bożena Bednarek-Michalska wyjaśnia, że: „ jest przepis w prawie autorskim (art. 23), który mówi o dozwolonym użytku chronionych utworów, tak zwanym użytku osobistym. Polega to na tym, że każdy może skopiować sobie już upowszechniony, wydrukowany utwór, jeżeli wykorzysta go w zakresie dozwolonego użytku„. Podkreśla, że skopiowany może być cały utwór.
W rozmowie z dziennikarką „Radia Sfera” Bożena Bednarek-Michalska wskazuje, że studenci mogą przyjść do biblioteki z własnym aparatem fotograficznym i bezpłatnie wykonać zdjęcia interesujących ich utworów. – Także, żeby się nie bali, nie krępowali, bo to jest wszystko zgodnie z prawem – przekonuje Bednarek-Michalska.
Posłuchaj rozmowy z Bożeną Bednarek-Michalską
Źródło: Serwis internetowy „Światowy Dzień Książki”
Zdjęcie: www.sxc.hu