Luty na Collegium Humanisticum rozpoczął się pod znakiem zatopionych statków. Akademickie Koło Badań Podwodnych zorganizowało wieczór zaskakująco interesujących wykładów dotyczących istotnych reliktów przeszłości pochłoniętych przez głębokie wody – tych odkrytych, jak i tych, które wciąż spędzają sen z powiek archeologom. Historii o poszukiwaniach wraków okrętów i zaginionych starożytnych flot mogliśmy posłuchać w pierwszy dzień lutego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Najsilniejszym wrażeniem, jakie pozostało po serii trzech wykładów toruńskich specjalistów od morskich artefaktów historii, jest to, że archeologia to nie tylko kopanie w mniej lub bardziej monumentalnych piaskownicach, lecz także badanie niezmierzonych głębin. Uzupełniło to wyobrażenie archeologa o dodatkowe atrybuty – już nie tylko szpachelki, gracki i miotełki to do ścierania pyłu, a również sprzęt do nurkowania.
O okrętach i jednostkach wodnych opowiadali:
Seweryn Jan Moritz – w wykładzie pt. „Historia rzymskiej floty wojennej – okręty starożytnego Rzymu okresu republiki i cesarstwa”;
Szymon Mosakowski – w wykładzie pt. „Kumluca – wrak z epoki brązu”;
Patryk Talar – w wykładzie pt. „Historie poszukiwań na wraku Wilhelma Gustloffa 1945-1994”.
Ci trzej fascynaci archeologii dali słuchaczom do zrozumienia w swoich wystąpieniach jak istotne dla ludzkości były jednostki wodne na przełomie nie tylko wieków, ale i mileniów. Wszak analiza najwcześniejszego omawianego wraku dotyczyła wczesnej starożytności, najmłodszego zaś – czasów nowożytnych.
Do włączenia się w grono fascynatów z Akademickiego Koła Badań Podwodnych gorąco zaprasza Jonasz Kołecki, jego zaangażowany członek. Jako najważniejszą zachętę, zaraz obok znakomitej okazji do pogłębiania wiedzy na temat podwodnych znalezisk w gronie doświadczonych studentów archeologii, Jonasz wymienił również możliwość odbycia kursu nurkowania, które uczestnictwo w kole bardzo ułatwia. To brzmi jak świetny pomysł dla miłośników historii i podwodnych wrażeń!
Koniecznie odwiedź i polub stronę Akademickiego Koła Badań Podwodnych na Facebooku!
Artykuł przygotowali: Szymon Pieniążek i Herbert Ochimowski