Odwaga, dyscyplina i ciężki trening. Te wartości leżą u podstaw judo, które jest obecne na naszym uniwersytecie od dłuższego czasu. Toruńscy judocy mają na koncie wiele sukcesów, chociażby ostatni sukces Angeliki Szymańskiej na Mistrzostwach Europy. W tym artykule dowiecie się, czym jest judo jako sport, jaka jest historia tego sportu w naszym kraju oraz jak działa sekcja judo na UMK.
Sekcja judo na AZS UMK trenuje pod czujnym okiem czarnego pasa mgr. Romana Wiwatowskiego. Podczas obserwowana treningów naszych judoków rzuca się w oczy szacunek i uwaga, z jaką studenci-sportowcy przyswajają techniki prezentowane przez trenera. Sekcja jest otwarta na nowe osoby, a na treningu można zauważyć różnorodność w kolorach pasów na kimonach zawodników: od białych (początkujących) do zielonych i pomarańczowych (średniozaawansowanych). Trening judo nie należy do prostych. Spotkanie rozpoczęło się od bardzo kompleksowej rozgrzewki. Następnie, pod czujnym okiem trenera Wiwatowskiego, zawodnicy uczyli się nowych technik. W dalszej kolejności przeszli do sesji sparingów w parterze, a trening zakończył się serią stu brzuszków.
Nie tylko sport, ale też kultura
Judo to coś więcej niż tylko sztuka walki. W tym sporcie jest zakorzeniona bardzo specyficzna kultura i zwyczaje. Podczas treningu podstawowe czynności takie jak odliczanie, czy wydawanie komend „walcz” odbywały się przy użyciu odpowiednich japońskich zwrotów. Ponadto zawodnicy każdorazowo kłaniali się po wejściu do sali. Cały trening zakończyła zbiórka, podczas której zawodnicy grupowo, pokłonem, pożegnali instruktora.
Wschodnie sztuki walki nie bez powodu kojarzą się nam z hierarchicznością. W judo poziom wiedzy i umiejętności reprezentują różnokolorowe pasy. Na treningu obserwowaliśmy egzamin, który miał zdecydować, czy dwójka judoków zdobędzie następny kolor pasa. Procedura w żadnym razie nie może być nazwana formalnością. Zawodnicy, oceniani przez trenera, musieli zaprezentować konkretne techniki z pamięci.
Zobacz też: Co musisz wiedzieć o działalności AZS UMK
O swojej przygodzie z judo, jak i o bogatej historii tego sportu opowiedział nam rozmowie pan Wojciech Kalinowski, który w przeszłości z sukcesami reprezentował AZS UMK w Judo, a obecnie opiekuje się uniwersytecką siłownią:
[Fot.: AZS UMK]