TOFIFEST 2024 i jego tegoroczne mroczne oblicze!

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się w dniach 25-30 czerwca w Toruniu. Jak zawsze, uczestnicy wydarzenia będą chłonąć filmowe szaleństwo, tym razem w bardziej krwiożerczej odsłonie.

Przez 5 dni kinomaniacy będą mieli okazję obejrzeć wiele znakomitych filmów. Zostały one podzielone na wiele kategorii, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. ROMANTYCZNO-WAMPIRYCZNA PIĄTKA, PLASTIC FANTASTIC?, MUST SEE MUST BE, warto odkryć jakie filmy mieszczą się w tych enigmatycznie brzmiących kategoriach.

Oprócz tego pojawią się znane nowości, jak oscarowe Biedne istoty, czy DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR, ale też produkcje bardziej niszowe, często z naszego rodzimego podwórka. Nawiązujące do samego motywu imprezy, zagoszczą na wielkim ekranie tak klasyczne dzieła jak Wywiad z Wampirem czy Dracula.

Toffifest zasięgnął inspiracje z dzieła reżyserii Francisa Forda Coppoli z wybitną rolą Gary’ego Oldmana i muzyką skomponowaną przez Wojciecha Kilara, gdzie miłość wieczna i ponadczasowa – w sposób przewrotny stała się motywem tegorocznej edycji.

Gary Oldman w scenie z filmu Dracula (1992). Fot.: materiały prasowe.

Dzieło Coppoli jest dowodem na to, że o miłości można opowiadać na rozmaite sposoby, nie tylko komediowe i obyczajowe, ale także baśniowe i dramatyczne. Twórcy kina wykorzystują ku temu cały wachlarz gatunkowych możliwości. Dlatego tegoroczny MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze opowie o Everlasting Love. Przez filmowe okulary Gary’ego Oldmana widzowie będą mogli podziwiać świat pełen mitycznych stworzeń i gorących uczuć. Mam nadzieję, że taka kinowa wariacja spodoba się naszej publiczności. Dzieło Coppoli pokażemy oczywiście na dużym ekranie podczas festiwalu – mówi Katarzyna Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest.

Będzie można uczestniczyć w darmowych spotkaniach autorskich z osobami znanymi ze świata kinematografii takimi jak Andrzej Seweryn, Artur Żmijewski, Gabriela Muskała.

O festiwalu, programie, gościach i filmach tegorocznej odsłony Toffifest opowiedziała nam Anna Stawowska, jedna z organizatorek wydarzenia:

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się w dniach 25-30 czerwca w Toruniu. Projekcje filmów będą miały miejsce w Centrum Festiwalowym w CKK Jordanki, Cinema City oraz w kinie plenerowym w Bumarze. Bilety i karnety można zakupić na stronie Toffifestu.