Listopadowy wieczór, piętnastu pełnych pasji slamerów, jeden mikrofon i wielu miłośników poezji – tak właśnie wyglądało wydarzenie podczas pierwszego dnia Toruńskiego Festiwalu Książki 2024. W wyjątkowej atmosferze przenieśliśmy się do czasów PRL-u, by w duchu tamtej epoki doświadczyć slamu poetyckiego.
W poniedziałek, 25 listopada 2024 roku Dwór Artusa zamienił się w scenę pełną poetyckiej rywalizacji. W ramach 30. Toruńskiego Festiwalu Książki odbył się slam poetycki, w którym wzięło udział 15 uczestników. Każdy z nich miał 4 minuty, by zachwycić publiczność swoim występem. Wydarzenie utrzymano w klimacie PRL-u, co podkreślała oprawa muzyczna oraz stylizacje zarówno artystów, jak i widzów, tworząc nastrój tamtej epoki.
Wieczór poprowadziła Justyna Kłosińska, która swoją energią, humorem i ciętym żartem dodała wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Po każdym występie widownia, podnosząc ręce, decydowała o losach uczestników. Zliczone głosy wyłaniały czwórkę półfinalistów, którzy mieli zmierzyć się w walce o zwycięstwo.
Fragmenty wystąpień uczestników z rundy eliminacyjnej: Karaczan, Jacek Banach, Piotr Paluch, Karo.
Choć każde wystąpienie trwało zaledwie 4 minuty, uczestnicy zaskakiwali różnorodnością podejścia do tematu. Publiczność mogła usłyszeć zarówno pełne humoru teksty, jak i poruszające wersy skłaniające do refleksji. Niektórzy w swojej twórczości nawiązywali do tematu dzisiejszego wydarzenia – PRL-u – czasów pełnych absurdów i kontrastów, które uczestnicy przedstawiali z humorem, ironią, a czasem zaskakującą lekkością.
Czytaj też: Jak nauczyć się pisać? Zajęcia literackie w Kulturalnym Hubie
Po zakończeniu pierwszej rundy i gorących owacjach publiczności poznaliśmy cztery osoby, które awansowały do półfinału: Zofia Konicka, Karo, Ada Żurawska i Julia Michalska. Gratulacje!
Fragmenty wierszy zaprezentowanych przez półfinalistki
Finałowe starcie odbyło się pomiędzy Zofią Konicką i Karo, które ostatni raz tego wieczoru zachwyciły publiczność swoim wystąpieniem. Ostatecznie zwycięstwo wywalczyła Zofia Konicka, która została nagrodzona na miarę możliwości PRL-u krzyżówkami oraz wystawnym naszyjnikiem z szarego papieru toaletowego (oraz nagrodą pieniężną). Serdeczne gratulacje!
Fragmenty finałowych wystąpień
Wiemy, że 6 grudnia odbędzie się kolejny, tym razem mikołajkowy slam poetycki w Książnicy Kopernikańskiej. To doskonała okazja, by ponownie zanurzyć się w świat poezji!