Arszenik i stare koronki to spektakl Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, w reżyserii Krzysztofa Babickiego, który miał premierę 11 grudnia 2020r.
Oparty jest na sztuce autorstwa Josepha Kesselringa, która pierwszy raz ukazała się w roku 1941. Również później w Polsce dzieło to doczekało się swojej adaptacji. Spektakl ukazał się w Teatrze Telewizji jako część cyklu Teatr Sensacji Kobra i znalazł się na liście stu najlepszych przedstawień teatralnych w jego historii. Jedną z głównych ról zagrała Irena Kwiatkowska, aktorka znana z takich produkcji jak: Zmiennicy, czy Czterdziestolatek.
Spektakl opowiada o dwóch staruszkach, które postanawiają uszczęśliwiać samotnych mężczyzn, częstując ich winem porzeczkowym z arszenikiem. Wierzą, że dzięki temu zaznają oni spokoju. Oprócz tego opiekują się chorym psychicznie kuzynem, który uważa się za Napoleona. Wkrótce odwiedza ich bratanek Mortimer ze swoją narzeczoną Heleną – córką pastora. Odkrywa on tajemnice swoich ciotek i robi wszystko, aby jego ukochana się o niczym nie dowiedziała. Jednak akcja dopiero nabiera tempa, kiedy nieoczekiwanie wraca ich dawno zaginiony bratanek Jonatan, poszukiwany morderca o dość nietypowym wyglądzie.

Uważam że Gdyńska interpretacja spektaklu była zdecydowanie warta zobaczenia. Aktorzy jak zwykle zachwycili swoją grą. Myślę, że dodatkowym aspektem, który był niezwykle przemyślany, było to, że wraz z upływem akcji Teddy swoim ubiorem przypominał coraz bardziej Napoleona. Momenty taneczne przełamujące cięższe sceny były nieoczekiwane i karykaturalne. Sama scenografia nawiązywała do tytułu i pasowała do mieszkania dwóch staruszek. Nie zabrakło też oczywiście czarnego humoru, który za każdym razem rozbawiał publiczność.
Oprócz tego spektaklu Teatr wystawia obecnie Tango na pełnym morzu, Jądro ciemności, Żółta łódź podwodna, Idąc rakiem i Kursk. Wszystkie mają miejsce na żaglowcu Dar Pomorza pod jego pokładem, co daje niesamowity klimat.
O spektaklu wypowiedziało się również kilkoro widzów:
[Fot.: Roman Jocher/Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni]