Uniwersytet Mikołaja Kopernika co roku hucznie obchodzi urodziny swojego patrona w trakcie Święta Uczelni. Uroczystości w roku 2025 upływają dodatkowo pod znakiem potrójnego jubileuszu UMK – 80. lecia powstania UMK, 40. lecia powstania Samorządu Studenckiego i Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera oraz 20. lecia połączenia obu szkół wyższych i utworzenia Collegium Medicum.
UMK w tym roku złożyło kwiaty pod pomnikami dwóch ważnych postaci. O godzinie 9:00 władze uczelni zebrały się pod popiersiem prof. Ludwika Kolankowskiego, pierwszego rektora uniwersytetu. Następnie, jako zwieńczenie orszaku akademickiego na Starym Mieście, tradycyjnie oddano urodzinowy hołd patronowi uczelni, Mikołajowi Kopernikowi. Tegoroczny pochód rozpoczął się jednak w nietypowym miejscu, pod CKK Jordanki. Zwróciło to uwagę na odbywającą się tego samego dnia Galę Nauki Polskiej.


Chwilę przed rozpoczęciem uroczystości w Auli kilka związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika osób złożyło życzenia na kolejne 80 lat istnienia Uczelni:
Samorząd Studencki świętuje w tym roku 40-lecie swojego powstania. O tym, jak będzie wyglądać świętowanie, opowiedziała jego Przewodnicząca:
Co roku 19 lutego to szczególny dzień dla osób, które pisały i obroniły dysertacje naukowe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W trakcie uroczystości w Auli 45 osób odebrało habilitacje z rąk władz uczelni. Wypromowano także 138 nowych doktorów. W imieniu całego tego grona siedmiu z nich złożyło oficjalne ślubowanie.
Specjalne wyróżnienia otrzymali dzisiaj także dwaj uczeni niezwiązani z UMK. Tytuł doktora honoris causa przyznano prof. Odedowi Galorowi, izraelsko-amerykańskiemu ekonomiście związanemu z Brown University w Providence (USA). Dodatkowo nagrodę „Ratio et Spes” otrzymał ks. dr Paweł Kaszuba z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła Drugiego w Krakowie.

80. doktor honoris causa na UMK podkreślił wdzięczność za otrzymany tytuł oraz pokazał, w jaki sposób jego praca łączy się z teoriami Mikołaja Kopernika:
Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn w wypowiedzi dla mediów, poruszył temat trudności, z jakimi musi zmagać się polska nauka. Zwrócił uwagę na temat sztucznej inteligencji:
To jeszcze nie koniec wydarzeń zaplanowanych w związku z jubileuszowymi obchodami Święta Uczelni. Po południu w CKK Jordanki rozpocznie się Gala Nauki Polskiej, w trakcie której przyznawane są nagrody za wkład w rozwój polskiej nauki. 20 lutego o godz. 12:00 na WNEiZ zaplanowano spotkanie dot. ekonomii z udziałem prof. Galora.
Więcej informacji o innych wydarzeniach w ramach obchodów jubileuszu 80-40-20 znajduje się na stronie jubileusze.umk.pl.
[materiał: Kacper Chojnowski, Zuzanna PIlimon, fot. Robert Górecki]